אידאולוגיה

מתוך שקוף באוהל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

[עריכה] הגדרה וויקיפדית בסיסית

אִידֵאוֹלוֹגְיָה היא אסופה של רעיונות ותפיסות עולם ערכיות, המהווים יחדיו משנה רעיונית בתחום מסוים.
קיים קושי אמתי להגדיר את המונח "אידאולוגיה" עקב העובדה שהוא משמש בימינו להגדרת קשת רחבה מאוד של מחשבות, תנועות, איגודים, תנועות פוליטיות ותפיסות עולם. אם נחזור אל השורשים של הגדרת המונח על ידי סוציולוגים, ניתן יהיה להגדיר את האידאולוגיה בעיקר על פי המבנה שלה, הדרישות שלה ממאמיניה, והדרך בה היא מגדירה את המציאות העכשווית והמבוקשת.
ניתן להגיד כי אידאולוגיה היא השקפת עולם כוללת, המתייחסת למציאות הנוכחית והעתידית כאשר מטרתה היא ליצור מסגרת רעיונית המאפשרת לאדם לארגן ולהבין את העולם שבו הוא מתקיים ולפעול לשינויו או שימורו.

מקור

[עריכה] הקושי עם הפשטות, בהקשר של השדה הפוליטי

מבוסס על תגובה בדיון פייסבוק הגדרה לפשיזם

מושגים המשמשים בפוליטיקה, כגון"שמאל" ו"ימין", "קפיטליזם", סוציאליזם וכו', לא מתארים "אובייקטים" קיימים כגון "חתול", או "כפית", שהם מונחים המתארים עצמים ברורים, חד-משמעיים.

המונחים המתארים מושגים מופשטים, שהם בעצם "נון-אובייקטים" שלא קיימים במציאות, לא יכולים להיות מדוייקים, כגון "מהות", "תודעה", "קיום"... או מונחים מהשדה הפוליטי.

לא יכולה להיות הגדרה חד-משמעית למילים כגון "קפיטליזם", "סוציאליזם" או "פשיזם", מכיוון שאין להם קיום ממשי, אלא הם רק ניסיון לתאר במילים איזושהי התרחשות במרחב האנושי... שכדי להוסיף על הסיבוך, אין לגביה הסכמה.

לכן לא ניתן להגדיר מושגים אלו באמצעות דוגמאות, כי דוגמה לא נותנת את ההגדרה למושג שמנסה לתאר משהו שאין לו קיום ממשי.

כנראה שהדרך הטובה ביותר לתפוס הפשטות, היא ביחס להפשטות אחרות, כגון "ימין" מול "שמאל", אך בעיקר, למקם אותן בתוף רצף היסטורי של התרחשות שיצרה את אותם המושגים, בעיקר כתגובה האחד לשני, כגון:

הפיאודליזם הוליד את הקפיטליזם, שהוליד בתורו את המרקסיזם. שני אלו הולידו את האנרכיזם, הכלכלה נאו-קלאסית ואת הנאו-מרקסיזם, ודינמיקה הזו ממשיכה בימינו, עם התפצלות רחבה לזרמי-חשיבה רבים בתחום החברה והכלכלה.

[עריכה] מספר דוגמאות לאידאולוגיה, מהשיח בישראל, דהיום

לקוח מתוך דיון פייסבוק על אידאולוגיה, בהקשר של ניצחון הסוציאליסטים בבחירות ביוון.

כשאני מדבר על אידאולוגיה, אני מתכוון לזה, למשל:

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים