גזברות וכספים

מתוך שקוף באוהל
גרסה מתאריך 19:37, 7 בנובמבר 2011 מאת ברוך אורן (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תוכן עניינים

מורה נבוכות בנושא כספים

רק על תרומות שמגיעות לרמת המהלך הארצי (המהלך לשיתופי פעולה בין מאהלים) - אשר עליו פרסה עמותת שישה צבעים את אחריותה המשפטית. שישה צבעים מוציאה קבלות על תרומות שמתקבלות במזומן מייד עם קבלת התרומה. תרומות שהתקבלו דרך כרטיסי אשראי - הקבלות יישלחו ברגע שהכספים ייסלקו ע"י חברות האשראי.
ראי גם הגדרת גבולות
ראי מאזן בוחן
ראה תרומות למאהב
התרומה היחידה בשווה כסף של ערך כזה נתקבלה מאת חברת "בטי בם" אשר תרמה את ההגברה לעצרת ברח' קפלן ב-6/8. ביקשנו מהם הצהרת תורם בכתב ב-10/8.
הטענה שעלתה בתחקיר ערוץ 10 כאילו המהלך קיבל תרומה מעל 20,000 ש"ח מתורם אמריקאי איננה מבוססת על האמת. במידה ויש מי שמרגישה שתרמה סכום כזה למהלך, היא מוזמנת לפנות אלינו כדי שניגש ביחד להגיש תלונה במשטרה על התחזות.
כל מאהב לוקח אחריות על התנהלותו הכספית. בשל קצב הגדילה המטאורי של המחאה, לא ניתן עדיין ליצור תקשורת מלאה ואמינה בין כל המאהלים, לכן טרם פרסנו את אחריותינו על ההתנהלות הכספית במאהלים השונים.
כל מאהב יכול לבחור אחת מבין הדרכים להתארגנות כספית אשר כולן שוכנות בחיקו של החוק הישראלי.
בהחלט, בדיוק הכנו דף כזה: דוח שקיפות בכספי המהלך 26/9/2011.
ראי: גזברות וכספים, נוהל הוצאות גבוליות: בין פרטי לציבורי, דוגמא למאזן בוחן ברשת, דוגמא לקובץ ניהול תזרים בגיליון נתונים

הגדרת גבולות

האחריות על כספים ברמת המאהב הבודד היא של אנשות המאהב בעצמםן.

האחריות על כספים ברמת המהלך לשיתוף פעולה בין מאהלים (30/7 עד 13/8 לכל הפחות) היא של עמותת שישה צבעים.

ראי גם דרכים להתארגנות כספית

מצב החשבון במהלך

יתרת החשבון (ללא שיקוף התחייבויות שטרם שולמו) עומדת על: כ-67,000 ש"ח. לפירוט ראי מאזן בוחן.

תקציבים

תוכנית תקציבית לוו זה וואן חודש אוגוסוט ספטמבר

תוכנית תקציבית לצוות הכל בסדר

תוכנית תקציבית לשבוע שמתחיל ב28/8

נהלי גזברות וכספים

המאהב איננו מאוגד משפטית, אבל יש ידע רב שנצבר לגבי נהלים המחייבים כל התארגנות שהיא, אשר רואה ערך בשמירה על תקינות ציבורית והמנעות משחיתות.

ויקיפדיות יקרות, אנא עזרו לנו להביא כאן מובאות בהקשר הזה כי כולנו רוצות להיות נקיות משחיתויות ו"מעטפות אולמרט". תודה.

נוהל כספים - כללי

גיוס משאבים/כספים

איסוף תרומות במהלך עצרת

איסוף תרומות במהלך עצרת נעשה ע"י מתרימים מתנדבים הידועים כ"צוות מאפשרים" (כי הם מאפשרים לאנשות להרגיש שיש להן חלק במאהב שלנו). הכסף שהם אוספים מאפשר לנו לכסות את הוצאות העצרת ולהמשיך הלאה. זה עובד ככה:

-- קופות -- טוש וחוברת נייר -- לוח שליטה 1: דף A4 שרשומים בו, בטורים, פרטים המתרים: מס' סידורי; שם פרטי ומשפחה; ת.ז.; טלפון נייד; גזרת התרמה (ראו למטה); טור הערות. -- לוח שליטה 2: טבלה "קוד מתרים". מתחת לכותרת מסמנים כמה קופות כ"א הביא. מטריצה עם טורים (כל טור: מתרים)ושורות ריקות. -- ליום שאחרי: לוח ספירת קופות. דף A4 עם טבלה המאפשרת ספירת הכסף(רצ"ב קובץ). העבודה בשטח לפני העצרת - הרכזים והמתרימים נפגשים במקום העצרת לצורך תדרוך סופי.

בזמן העצרת -

הוראות נוספות יועברו בעל פה לרכזי "צוות המאפשרים" על ידי הגורם המוסמך (בנצי- 0547502227 או מיכאל - 052-4446053). כל ראש מאהל צריכה להעביר את פרטי הקשר של שני רכזי "צוות המפאשרים" שלה אל הגורם המוסמך ב"מהלך". רק רכזים אלה יעברו חפיפה לצורך ביצוע התרמה בעצרות.

שקיפות בתום כל עצרת הכסף שנתרם לקופות ייספר, יוצאו קבלות, הכסף יופקד לחשבון בנק ייעודי. בתום התהליך יפורסמו במאהל סה"כ עלויות העצרת וסה"כ ההכנסות מההתרמה.

תרומות באינטרנט

תודה לליסה מילר שעזרה להקליד את המידע. וגם שאלה את השאלה..

1. אתר give2gether ניתן להגיע אליו גם דרך J14

הכספים שניתרמים דרך אתר זה מועברים לחשבון הבנק של עמותת מעגל תנועות הנוער הציוניות חלוציות מגשימות או בקיצור מתהנצ"ח

כספים אלו מועברים לחשבון המרכזי של המאהב לדיור הוגן וצדק חברתי לפי הצורך.

2. אתר israelgives - ישראל תורמת ברוך חושב שהאתר גובה 8% (יהיה נחמד אם מישהו יבדוק ויעדכן ) ולכן מומלץ לא לתרום דרכם

ברוך חושב שגם כספים אלו מועברים למתהנצ"ח

3. indygogo אתר זה גובה 4% ואנו מנהלים בו גיוס תרומות לצרכים ספציפים למשל תרומות לאוטובוס לירוחם

מאתר זה כספים מועברים ישירות לחשבון הבנק של המאהב, המנוהל באמצעות עמותת שישה צבעים.

4. תרומה באמצעות plugwallet אפשרות זו תעלה לאוויר בימים הקרובים אין עמלות כלל והחברה מתחייבת להוסיף לכל תרומה 1% על חשבונה

כאשר אפשרות זו תעלה לאוויר נעדכן

5. תרומה באמצעות אפליקציה לפייסבוק

לברוך לא ברור להיכן הולכים הכספים מדף זה.

הוצאת משאבים/כספים

שלושה נשים התנדבו להיות מורשות החתימה במאהב - ותמיד 2 מהן נגישות בסמיכות למטבח במאהב "לו הייתי רוטשילד". לפרטים לגבי אישור הוצאת כספים ומורשות גישה לכספים, אפשר לפנות לברוך אורן מצוות הגשמת חלומות.

תכנון הוצאות מראש

נוהל רכישה / הזמנת עבודה

נוהל זה הינו נוהל מצוי ברוב המוסדות הציבוריים, ונראה נכון לאמץ אותו גם כאן. מדובר בכספים ציבוריים וחובת הנאמנות לציבור חלה על המשתמשת בכספים אלו.

לנוהל יש 3 שלבים:

לפרטים נוספים על נוהל זה אפשר להתייעץ עם ברוך אורן מצוות הגשמת חלומות, ארין מדר "אקונומיק" מצוות המטבח, ועם כל רואת חשבון או עורכת דין המבינה דבר וחצי בנושא כספים ציבוריים.

נוהל החזרים על הוצאות נסיעה, חנייה, דוחות, רכב, תחבורה ציבורית ואוטובוסים

שם פרטי שם משפחה מספר תעודת זהות 9 ספרות טלפון נייד או אמצעי קשר אחר
במקרים דחופים אפשר להתפשר על 35 שמות, אבל זה מוגבל למכסה של אחת לחודש.
בכל אוטובוס תהיה אחראית כובע קסמים לאיסוף תרומות עבור הנסיעה, שתצוייד בפנקס קבלות תרומה כחוק.
עדכון 19/9: בעקבות מחסור במזומן, אוטובוסים ייצאו רק לנוכח פנקס קבלות מכירה ובו תשלום על 30 מקומות לפי 30 ש"ח למקום לכל הפחות.

נוהל החזרים על הוצאות תקשורת, אסמסים, טלפונים, סלולארי וכו'

אין החזרים בדיעבד, רק החזרים שתואמו מראש בכתב.

 • כל הטפסים של מס הכנסה עבור נוהל החזר הוצאות למתנדב + צילום ת.ז. קריא
 • רישום שעות התנדבות של לפחות 10 שעות בשבוע.
 • רק בעלות תפקידים שהוגדרו מראש, בכתב ע"י 2 מורשי חתימה
 • הכסף צריך להיות משוריין ל-3 חודשים מראש.
 • הטלפון איננו צמוד לאישה אלא לתפקיד. לכן הוא נשאר אצל בעלת התפקיד בשעות העבודה וחוזר בתום שעות העבודה למרכז המידע או המטבח הקרוב. אסור לקחת את הטלפון לאוהל הפרטי.
 • המספר הציבורי יפורסם בציבור כמספר של תפקיד ולא כמספר אישי.
 • המכשיר ישא תוכנית ברורה וידועה (שיחות נכנסות בלבד או לפי הגבלת שעות יוצאות חודשית), וכספים ישוריינו מראש בהתאם לתוכנית שנקבעה כדי למנוע גרעונות.

נוהל הלוואות מחוץ לפרויקט (סיוע לפרויקט שנדרש לו אשראי)

(1) רכישת ציוד. רוב סוגי הציוד הלא-מתכלה כמו: מגפון, אוהל, לפטופ וכו', אין בעיה לרכוש אותם "מחוץ" לתקציב הפרויקט, משום שאחרי שהפרויקט יסיים להשתמש ברכוש הזה, אפשר לנצל אותו לפרויקטים אחרים או למכור אותו.

(2) הלוואות לצורך הפקות המוניות. כל אירוע של מעל 1,000 משתתפים מאפשר לגבות תרומות במהלך האירוע ולכן להחזיר לפי קנה מידה של לפחות שקל למשתתף.

(3) רכישות ציוד אשר מוזיל עלויות שוטפות. כגון: סוללות נטענות, כלים רב פעמיים במקום חד פעמיים וכו'. צריך לדבר אבל בעיקרון הגישה חיובית.

(4) שיתופי פעולה בין פרויקטים /יוזמות - מקל על הקצאת כספים מחוץ לפרויקט.

כספים מגופים חיצוניים

פיצויים מעיריית תל אביב-יפו

אוריאל רז, ברוך אורן ושי קניסברג ניסוי לערוך רשימה של נזיקין כתוצאה מהפינויים האלימים. בכלל, אם נפגעת מהפינוי, ההצעה שלנו היא כזו:

 1. ערכי רשימה של הציוד שאבד לך ושל הנזק שנגרם לך, רצוי תוך תמחור הגיוני של כל אחד מהפריטים ברשימה, בשקלים. למשל - מסמכים, בגדים, ציוד, ציוד חשמלי, ספרים, תמונות, ריהוט וכו'.
 2. הגישי תלונה במשטרה על נזק לרכוש. דרשי העתק מהתלונה וכן אישור על הגשת תלונה (רצוי גם פירוט התלונה, אפשר לבקש מייד לאחר הגשת התלונה).
 3. צרי קשר עם אוריאל רז מצוות מרכז מידע או ברוך אורן מצוות אמון וכספים - כדי לוודא שהמידע לגבי הנזק מעודכן בטבלאת הריכוז. טבלאת הריכוז נדרשה במהלך המו"מ מול עיריית תל אביב-יפו, שהצהירה שתהיה מוכנה לפצות ללא הליכה לתביעות קטנות. בכל אופן מה שחשוב זה שיהיו בטבלה פרטי יצירת קשר איתך.
 4. הגשת תביעה קטנה: התביעה הקטנה מתאימה לדרישת פיצוי מעיריית תל אביב-יפו, בהיקפים כספיים של עד כ-20,000 ש"ח. בקישור הזה אפשר ללמוד הרבה על תביעות קטנות. בנוסף, אוריאל רז הוא מסייע מוסמך בתביעות קטנות, אפשר להיוועץ בו.
 5. ייתכן וננסה לארגן תביעה מרוכזת של הפיצויים - כרגע אין מישהי שרוצה לקחת על זה אחריות.
 6. במידה ובעקבות הפינוי ניזוקת בצורה דחופה/חריפה, ואת זקוקה לסיוע מיידי לרכישת מזון או תרופות - צרי קשר עם קו החירום לנושאי כספים.

כל הטלפונים של אנשות הקשר נמצאים בדף קשר פומבי.

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים