דיור

מתוך שקוף באוהל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אייטם זה נועד לסקור את גישת הדיור בכללותו. נושאים שיבשילו מתוכו יעברו לדפים יעודיים.

[עריכה] איך מוסדות השלטון תופסים את הדיור בישראל

סטטוס של אדריכל בפייסבוק, 21.11.2014 קישור

אתמול התרחש אירוע שלא מעניין אף אחד בציבור הרחב והאמת שגם אותי כבר משעמם להתעסק בו והוא בחינת הרישוי לאדריכלים. הוא לא מעניין אף אחד, למרות שכולנו סובלים יום יום שעה שעה מהתכנון הישראלי הלקוי, שמייצר פקקים, חוסר מוביליות חברתית ובעיקר מקומות משעממים.
בבחינה התבקשו האדריכלים לתכנן שכונה שמכילה 900 יחידות דיור, שטחי מסחר ושטחים פתוחים על פני 52 דונם במשך חמש שעות בלבד. כאשר במקביל ניתן להם שרטוט שאמור להיות תואם. רק שהוא לא היה תואם ושטחו היה 40 דונמים בלבד. מעבר לטעות המביכה של משרד הכלכלה, הדרישה לתכנן שכונה, הליך שאמור לקחת מספר חודשים, בכמה שעות ספורות מעידה על שני דברים חמורים:
1. אף אחד בישראל לא חושב שתכנון שכונות - המקומות בהם אנחנו חיים, מגדלים ילדים, מבלים, עובדים ומטיילים זה דבר חשוב שאמורים לחשוב עליו לפני שמתכננים אותו. ואף אחד לא חושב שיש לתכנון שכונות קשר למשבר הדיור הנוכחי. בניית שכונות מבחינת המדינה זה כלי להשגת רווחים מהירים ממכירת קרקע. לא שום דבר מעבר לזה.
2. החונטה הוותיקה, כאן זה של האדריכלים והפקידים, אבל זה נכון לכל מקצוע - לא מוכנה לשחרר. טוב להם מדי למעלה עם המכרזים שתפורים בדיוק למידותיהם ועם השעמום. אין להם שום אינטרס להכניס דם חדש או לפתוח לדיון את המצב הנוכחי.
אנחנו יכולים להמשיך לסבול בשקט.
כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים