הכוורת

מתוך שקוף באוהל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לוגו הכוורת - טרנספורמציה של קוביה תלת מימדית לתא משושה, שהוא תא הבסיס בכוורת. המעטפת הסגולה מייצגת את ה-“Purple Reality”: מציאות שמעבר לבחירה בגלולה הכחולה או האדומה של ה"מטריקס", מציאות של יצירת מטריקס חדש של שיתוף, אומץ, חופש ואחווה.

זהו דף הקשור ליוזמת הכוורת. דפים נוספים הקשורים ליוזמה ניתן למצא כאן.


הכוורת היא קבוצה של אנשים וארגונים המתאגדים להגשמת שינוי תודעתי והתנהלותי, באמצעות לקיחת אחריות מלאה על חיינו. בבסיס דרך הפעולה שלנו עומד הרעיון לייצר איגוד צרכני גדול הנאמן לאיכות. איגוד זה יציע לחברות/ים בו שפע הכולל שירותים קהילתיים ופיננסיים. שירותים המבוססים מצד אחד על בסיס ערכי ומצד שני מייצרים אפשרות מעשית לעלויות נמוכות.


דרך פעולה זו, המשלבת בין חכמת ההמונים וידיעת מומחים, תאפשר לרתום למקום יישומי ומעשי את אותם אנשים וארגונים הנחושים להמשיך ולפעול יחדיו, במטרה לקדם חברות, מוצרים ושירותים המיטיבים עם האדם והסביבה.


הכוורת, כרשת של אנשים ורשתות, נעזרת בשלוש מערכות מעשיות וייחודיות. מערכות אלו נבנו ככלי להעצמת אנשים וארגונים כדי לחולל שינויים יסודיים, ברמה האישית, המקומית-קהילתית והארצית. הכוורת מאפשרת להעמיק בחקר השאלה: מה עושה מקום לכזה שטוב לחיות בו? ומעניקה כלים מדהימים ליזמים וארגונים על מנת להגשים ביעילות את התובנות הנובעות מחקר כזה. למען יצירת מערכות יחסים בריאות יותר בכל תחומי חיינו. לפיכך, מתוך מחקר מעמיק וארוך שנים, שמטרתו הייתה הניסיון להבין מהיכן נובע אותו חוסר איזון בחברה האנושית, והישראלית, ואילו פתרונות זמינים ישנם להיטיב עם הכלל, נולד הרעיון של הקמת מערכת תוכנה משולשת המאפשרת פיתרון לסוגיות אלו ורבות אחרות.


לשם ביצוע ויישום חזון זה מעמידה הכוורת 3 מערכות פעילות ייעודיות, אשר כל אחת מהן נועדה לתת מענה על אותם הצרכים שהוזכרו עד כה.

 1. קולבורטיב אדם – איגוד צרכנים, גוף ללא מטרות רווח. גוף שמנהל את עצמו. יאוגד בעתיד בחברה בשם "חיים טוב בע"מ". כרגע איגוד הצרכנים יזם קשר עם חברת כרטיסי האשראי ישראכרד לפיילוט כרטיסי אשראי לחברי האיגוד, וכולםן מוזמנות/ים להפיק כרטיס אשראי של אדם :-)
 2. רשת הקולאבורטיבים (הכוורת או like a bee) - רשת חברתית-קהילתית לחישול קהילות.
  • הרשת החברתית מבוססת על תוכנת מיניקולאב, אשר נמצאת בפיתוח נמרץ, ותופץ בגרסת תוכנה חופשית בקוד פתוח לכל קהילה המעוניינת להשתמש בה.
  • המיניקולאב מאפשר לקהילות:
  • לקיים סחר-חליפין (בארטר)
  • התאגדויות לצורך רכישות משותפות
  • מטבע חלופי-קהילתי. קהילת מטבע חלופית מאפשרת לחברי הקהילה לתגמל אחד את השני באמצעים שמעבר לכסף "ישן". דוגמא לקהילת מטבע חלופית היא קהילת o-share של חברי הבר קיימא.
  • ניהול משימות קבוצתי
  • בעתיד מתוכננים פיתוחים נוספים למיניקולאב - מנגנונים לשיתוף ידע, אתרי תדמית קהילתיים ועוד.
  בנוסף, הכוורת תאפשר ממשק בין קהילות מיניקולאב כך שיתאפשר סחר בין-קהילות במטבעות חלופיים.
 3. ענף מוצרים פיננסיים - שירותי חסכון, פנסיה, ביטוח וסחר במניות חברתיות עבור חברי הכוורת.

תוכן עניינים

[עריכה] הורדה והתקנה

בשלב זה התקנת התוכנה דורשת הסכם חתום עם הכוורת, ולא ניתן להציב את קבצי המקור בחופשיות ברשת. עם זאת, כל קהילה שעורכת הסכם כזה עם הכוורת, מקבלת את קוד המקור למערכת ויכולה לשנות אותו או להוסיף לו כרצונה. בעתיד הקרוב מתוכנן לפתוח את קוד הכוורת כפרויקט תוכנה חופשית.

ליצירת קשר עם הכוורת ניתן להתקשר לאריה בן דוד וכן למשתמש:ברוך אורן בטלפון 0523-563147.

[עריכה] חזון

בניית קהילה אתית מקיימת של אנשים וקהילות (קולאבורטיב) שמשתפים פעולה בכל סוגי הפעילות. מידע, חילופי משאבים, עזרה הדדית, מסחר תוך שימוש במטבעות לאומיים ומטבעות קהילתיים. הקהילה לוקחת אחריות לקיימות של עצמה ועל תחזוקת ופיתוח מערכות המידע, התקשורת והטכנולוגיה הכרוכות בקיומה.

[עריכה] הבעיה

בעולם תחרותי שבו החזקים הולכים ומשתלטים על משאבי הטבע והאנוש של העולם ומכופפים אותם לצרכיהם האנוכיים, מרבית תושבי העולם מוצאים את עצמם בקשיי הישרדות, ומשקיעים את מרבית זמנם וכישרונם בדברים שאינם מביאים להם שגשוג ואושר. ההתמוטטות של מערכות הטבע, החברה והכלכלה דורשים פתרונות יצירתיים ומהפכניים, שיאפשרו שינוי מהיר ויסודי.

היבט אחר על העניין הוא שלמרבית האנשים, מערכת הניהול והכסף הנוכחית איננה מתאימה, אך נכפית עליהם. כך אנשים רבים מוצאים את עצמם בחובות ולחץ נפשי.

[עריכה] אסטרטגיה ערכית לפתרון: מחוב לשפע בדרך השיתוף

[עריכה] מטרות ויעדים

[עריכה] דרכי פעולה

[עריכה] תיאור השירותים והמוצר

שלושת השירותים שלנו לקהל היעד הן:

 1. מערכת למסחר וחילופי משאבים יצירתיים. רב שכבתית המאגדת כלים להחלפת מידע, מסחר, והעצמה הדדית. פיתוח מערכת טכנולוגית פיננסית אינטגרטיבית
  1. הכל בכרטיס חכם אחד כגון ויזה, paypal, bitcoin, חשבונות בנק
  2. הדור הבא של דרכי תשלום
  3. הדור הבא של ניהול חשבונות אישי
  4. הדור הבא של ניהול חשבונות עסקי
  5. מערכת ביטוח, פנסיה והשקעות.
  6. תשלומים אישיים
 1. מערכת לאקטיביסטים המספקת העצמה ותמיכה בכל תחומי היזמות
  1. מענה לצרכי רישות חברתי של ארגונים לשינוי חברתי
  2. מענה לצרכי ניהול עצמי של קבוצות אקטיביסטיות
  3. מענה לצרכי ניהול ידע וחילופי משאבים בקבוצות אקטיביסטיות
  4. תגמול חברי קהילה שמשקיעים בבניית הקהילה באמצעות הצגת המוניטין שלהם באתר וגם באמצעות תשלום במטבעות משלימים.
  5. העצמה ונאמנות- בניית הקהילה מאפשרת העצמה הדדית במגוון כלים ומעודדת נאמנות של האנשים, הארגונים והעסקים לקהילה המקומית. מי שמספק שירותים ומוצרים איכותיים, בנוסף לקבלת התשלום עבורם, מתוגמל גם בעזרת המוניטין הנצבר במערכת וגם בנאמנות חברי הקהילה ובעקבות כך הרחבת היקף העסקים שלו.
  6. הטמעת המערכת בקהילות תבוצע באמצעות קהילה של סוכנותי הכוורת (בשכר משולב) שיעזרו להטמיע את התוכנה ולסייע לקהילות מטבעות חלופיים לשגשג.
 2. שירותי צרכנות קבוצתית בעזרת הקהילה ולמען הקהילה - קולבורטיב אדם. בהתחשב בהיקף הרשת והעדפות החברים. למשל - קנייה קבוצתית של שירותי ביטוח, בנקאות, מוצרי אנרגיה ומזון ירוקים.

[עריכה] מטרות ויעדים

[עריכה] האם הכוורת היא פרויקט למטרות חברתיות או למטרות רווח כספי?

הכוורת מעוניינת להיות יוזמה המתגמלת את מפעיליה. כדי לאפשר תשלום שכר צנוע כבר מרגע ייסוד הפרויקט, הכוורת נשענת על מימון חיצוני של משקיעים. לכוורת יש כוונה לייצר הכנסות שיאפשרו החזר השקעה זו. פרט לעניין זה, הכוורת הינה פרויקט ללא מטרות רווח. 

התוכנה שמפותחת בכוורת וכן הידע סביב הפעלת התוכנה מיועדים להיות חופשיים ופתוחים. בשלב זה של חיי הפרויקט, המודל העסקי/תפעולי של הכוורת טרם גובש עד תום. מתוך רצון להחזר המשאבים הכספיים שהושקעו במערכת, עד לגיבוש מודל עסקי/תפעולי, חלק משמעותי מקוד המקור וחלק משמעותי מהידע סביב הפרויקט נותרים סודיים.

[עריכה] ענפי פעילות בכוורת

הכוורת בנויה כפרופיל התקנה שמאפשר לקהילות להתקין מערכת בסיסית של שיתוף והחלפת משאבים וניהול מטבע מקומי. בנוסף, יוקם אתר מרכזי של הכוורת שיציע שירותי שיתוף מידע בין הקהילות השונות ושירותי ערך מוסף כלל-קהילותיים.


שני מרכיבים אלו נמצאים כרגע בפיתוח, שאמור להסתיים לקראת ערב פסח 2013. ניתן לצפות באיפיון המפורט שלהם בדף הכוורת: איפיון.


בנוסף, פרויקט הכוורת סיפק לעמותות שירותי פרימיום של בניית אתרי קהילה. ענף פעילות זה כעת מתרכז בתחזוקת האתרים שפותחו והכנות לקראת שילוב של תכנים מתוך אלו בתוך האתר המרכזי של הכוורת.

ראו גם מתיו וברוך מתכננים את מסלול הזהב לחיזוק כלכלת מטבעות הדדיים לשנת 2013

[עריכה] סטטוס פיתוח נוכחי

[עריכה] אתרי פרימיום

 1. מאגר מידע הרשת הירוקה - ברוך מעריך 4ש' פיתוח כדי לשכפל את הטקסונומיות ואת דף החיפוש כך שאפשרי יהיה לחפש בנפרד רק תוכן בעברית ורק תוכן בערבית.
 2. הרשת הירוקה: ברוך ידבר עם שמחה ומטלות נוספות - 12 ש'
 3. אתר השל: בלוג +כפתור תרום+גלריות ראשיות - 4ש'
 4. האתר של מאירה לא עובד באקספלורר - לברוריהINFO
 5. זה עדיין פתוח?

להזכר בזה במחצית השניה של 2013:

 1. מרכז לקיימות מקומית
 2. חדשות רצות - טרם טופל

הנחיות לבדיקת תוכנה ממוחשבת באמצעות סלניום

[עריכה] קהל היעד

ראי בפרק "לקוחות" בדף הכוורת: איפיון

[עריכה] נוסחת קיימות / תוכנית עסקית

[עריכה] מה המוצר שלנו בעצם?

יש לנו מערכת מתורגמת לעברית עם 5 תכולות בסיסיות:

 1. מסלול התקנה ברור ומתועד בעברית
 2. מסלול לפרסום חדשות/ פוסטים ותגובות עליהם
 3. מסלול תשלום בין חברי המערכת
 4. מסלול בקשות והצעות
 5. אופציה: מסלול ניהול משימות במערכת

אפשר:

אנחנו מציעים את זה במחיר סמלי / אפסי, כי יש גם מוצרים מתחרים באנגלית.

נהיה זמינים לכם ל-4 שעות בחודש תמורת תשלום או במתכונת תשלום פר שעה.

מבטיחים:

 1. אחריות שהמוצר הבסיסי יהיה יציב ומתפקד.
 2. שעות תמיכה והתאמה בתשלום נפרד / אולי מתנדבים עם תגמול משולב במטבע חלופי
 3. התקנה והטמעה לפי שעות. + הכשרה קהילתית. + ספר הוראות, יוטיוב.
 4. אנחנו המומחים לנושא המטבעות החלופיים ונשמח לייעץ. +מאגר ידע
 5. יש לנו תוכניות לגרסאות נוספות שיאפשרו לכם בעתיד גם להוסיף את המוצרים שלכם לרשת של קהילות. הגרסאות הללו יהיו כמובן בתשלום נפרד.

רעיון - להתחיל עם מורן כפיילוט ולתעד את כל התהליך לגבי צרכים של הקהילה שלה. ניסיון שוק.

קבוצת סוכני כוורת עם הכשרה וליווי. לעבוד דרך הקבוצה של השינוי המוניטרי. הדרכה והסמכה.

מערכת קהילת סוכני הכוורת. שתנהל את זה.

דגש: להמנע מהבטחות לגבי סוכני הכוורת - הם עושים מה שבא להם ואנחנו לא מבטיחים שהם יתנו שירות או משהו כזה. צריך לתאם איתם ציפיות באופן פרטני.

צעדים: א. קהילת הכוורת. משם נמצא את המתנדב שילווה את הקהילות בשטח.

צריך להכין איזשהו חומר לקראת הפגישה ב-28/1 - ראו הכוורת: סוכני הכוורת.

[עריכה] שיווק

[עריכה] ייחודיות באסטרטגיית השיווק

 1. הקהילה משווקת ומתגמלת את מוצריה ושירותיה
 2. עבודה עם ארגונים קטנים וגדולים של החברה האזרחית, שיקבלו את כלי הפלטפורמה

[עריכה] פרויקטים אחים

רשימת פרויקטים דומים או קרובים לחזון שלנו, שאפשרי לשתף איתם פעולה או לרכוש אותם. המודל שאנחנו בונים הוא ארכיטיפ של כל סוגי ההחלפות.

תחום שם תיאור קצרצר רעיונות לשת"פ
מטבע חלופי appcoin - אייל הרצוג אפליקציה לפייסבוק. ברמת פיילוט עם מאמזון. האפליקציה מאפשרת לקבוצת פייסבוק לסחור בינה לבין עצמה. אפשרי גם לרכוש מטבע חלופי באמצעות תרומה לעמותה מתוך רשימת עמותות.
מטבע חלופי + ניהול מטלות tasknets מערכת לניהול משימות עם אפשרות לשלם או להציע תשלום על ביצוע משימות.
מטבע חלופי commnity forge והברקיימא
ניהול מטלות eventwith מערכת לניהול הפקת אירועים עם חלוקת מטלות ניהול המטלות בEW דומה לבקשות אצלנו, לנו יש אפשרות לשדרג את המטלות של EW כך שיוצע עבורן תשלום משולב
השאלות lendU מערכת השאלות ובקשות בפייסבוק דומה לבקשות והצעות אצלנו, לנו יש אפשרות לשדרג להצעות ובקשות בתשלום משולב
מתנות אגורה חלוקת חפצים בחינם דומה להצעות אצלנו
השאלות + מתנות + מטבע חלופי sharetribe מערכת להצעת ובקשת שירותים ומוצרים דומה מאוד למה שקורה אצלנו, שווה ללמוד מהם מדוע מתקשה להתרומם בארץ?
מטבע חלופי cyclos by [ STRO-social trade online משמשת לבריקסטון פאונד
מטבע חלופי qoin
טרמפים gozi מערכת להצעת ובקשת טרמפים בחינם דומה מאוד לבקשות והצעות טרמפים, אפשרי לשת"פ בהקשר של הפצת תכנים הדדית בזירה זו. לנו יש את האפשרות לשדרג את הצעות ובקשות הטרמפים כך שיוסף להם תשלום משולב.
השאלות המפקיד אתר השאלת והשכרת חפצים ?
קבה"ח קבוצתית qmarkets ושותפותיה קבלת החלטות קבוצתית ?
קבה"ח קבוצתית עורו קבלת החלטות קבוצתית
טרמפים חברה צרפתית של שי שלא עבד להם טרמפים commuto
טרמפים לוח מודעות גרמני לטרמפים דרך דרור של ברוך
שוק מבוזר fruitstock תר שלפניכם בו תוכלו הן להציע למכירה את הפירות הגדלים אצלכם בחצר ובו יוכלו אותם אלו המעוניינים בפירות להגיש הצעת רכש במחיר אותו הם מוכנים לשלם עבור הפירות. ממש "בורסה לפירות" לא למסחר על מנת להרוויח כסף אלא על מנת למכור ולקנות גם את הפירות המיוחדים במחיר הוגן. להתחיל תהליך של הכרות כללית של תושבי מדינת ישראל עם הפירות המיוחדים והנדירים יותר, הטעמים החדשים והסגולות התזונתיות אותן אנו מפספסים.
מאגר ידע coursera מאגר קורסים ללמידה עצמית ברשת בחינם

[עריכה] הצוות

[עריכה] צור קשר / הצטרפות לצוות

[עריכה] קישורים

[עריכה] הכוורת (אתר ישן)

אתר הכוורת 6 (ישן)

[עריכה] מיני קולאב: אתר בדיקות ופיילוטים

שרת בדיקות ראשי. שם וסיסמה: gizra 1234 שם וסיסמה לכניסה למערכת: admin admin

פיילוט קריית שמונה

פיילוט לטובת המשפחה

[עריכה] Primium Sites

Heschel- operating-Drupal 6

Reshet Yeruka

[עריכה] משאבים נוספים

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים