המיזם להוצאה לאור של ספר תיעודי בנושא בית העם

מתוך שקוף באוהל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

האמת שהכל התחיל בגלל אי-הבנה. אבל כל זה פחות משנה עכשיו. עכשיו פשוט מתחשק לי להוציא ספר תיעודי. אולי יהיו בו קצת תמונות, אולי קצת ראיונות, אולי מחקרים אקדמיים, אולי שירה, אולי ביוגרפיות, אולי טקסטורות, אולי סוציוגרמות? זה תלוי בכולנו ביחד.

אז רק שתדעו: הוצאה לאור של ספרים זה עסק הפסדי מבחינה כספית. עושים את זה למטרת קידום התרבות, לא למטרת רווח כספי. יצא לי ללמוד את זה קצת כשעבדתי על הספר "שדה האוהלים" שהוצאתי לאור שנה שעברה. הפעם אני רוצה לאתגר את המאפיין הזה. אני מבקש לשריין את 6,600 השקלים הראשונים שייאספו לטובת קידום פעילות של בית העם.


תוכן עניינים

[עריכה] זה מיזם סודי?

כן. לצערינו זהו מיזם סודי. הוא נערך על רקע של סכסוך בין שתי קבוצות פעילים חברתיים. והוא נערך מתוך רצון להשכין שלום בין שתי הקבוצות. ולכן, הוא חייב להישאר חשאי עד לשלב שבו הצלחנו ליצור אמון בסיסי בין שתי הקבוצות. אם הוא ייחשף לפני הזמן הנכון, הוא עשוי ליצור השפעה שקשה לנו לצפות מראש, והאמת, היא קצת מפחידה אותנו. אז בואו נשמור על זה בשקט, סבבה?

[עריכה] אז מה זה בית העם ולמה לעשות עליו פרויקט דקומנטרי?

בית העם היה מבנה בן 3 קומות בשדירות רוטשילד, תל אביב. משלהי 2011 עד תחילת 2013 - בית העם היה ברוב הזמן בית לפעילות מסקרנת וצבעונית במיוחד. מאז שנסגר באביב האחרון, הפעילות שלו בסוג-של הקפאה, עד שיימצא לו מבנה חדש. בנתיים, יש ארגון שהוקם ע"י אותם הפעילים של בית העם מרוטשילד - ושמו - חל"צ בית העם.

אני רוצה ש6,600 השקלים הראשונים שנאסוף יועברו לארגון הזה, כדי לעזור לו להתארגן ולמצא מבנה מתאים.

[עריכה] מה המטרה של המיזם הזה?

בעצם יש כאן 3 מטרות ברורות:

  1. לסייע קצת לקבוצה שעומדת מאחורי חל"צ בית העם
  2. ליצור ולארוז ידע שכרגע זמין ובהמשך עשוי לאבוד. אני באמת אוהב לכתוב ספרים. ובית העם, בשנה וקצת שעמד שם ברוטשילד - משלהי 2011 עד תחילת 2013 - היה ברוב הזמן בית לפעילות מסקרנת וצבעונית במיוחד. בדומה לאתר UTI שהיווה פלטפורמה לקשר בין פעילי המחאה ונאלץ לרדת מהאויר לדומיין אחר - מה שיש היום באינטרנט עשוי להעלם משם מחר. לכן, יש ערך באריזה של הדברים למוצר מהסוג שאפשר להשאיר על המדף ולהתרפק עליו גם עוד עשרים שנה. מעין אלבום למזכרת. וגם דרך להגיע לקהל שלם שפחות מכיר את נבכי האינטרנט של קהילת המחאה.
  3. להשכין שלום בין פעילים. כאמור, הכל התחיל מאי-הבנה. איפשהו בשלהי 2011, אני הסתכסכתי עם אחד מאנשי בית העם ברוטשילד. בשורש הסכסוך יושב לו סכום של 6,000 ש"ח, ואי הסכמה לגבי מה צריך לעשות איתו. כדי לכבד את הפרטיות של הנוגעים בדבר, נוותר על הפרטים הקטנים. רק נגיד שאי ההבנה הזו הולידה פצע שבגללו הרבה כאב וכעס נצברו בין שתי קבוצות פעילים. סכום קטן שהפך למעין סלע מחלוקת אידיאולגי. כן, זו סיבה טיפשית לצאת לקרב משפטי עבורה. אבל ככה יצא שאנחנו כבר עומדים על דלתות בית המשפט בנושא הזה. אם נצליח ביחד לאסוף את הסכום הזה, אפשר אולי יהיה לגשר על אותה אי-הבנה. אולי אפשר יהיה לרפא את הסכסוך הזה. אולי אפשר יהיה להשכין שלום בין שתי קבוצות בקהילת המחאה החברתית, באמצעות היצירה הקסומה של הספר המסקרן הזה.

[עריכה] תוכנית בגדול

  1. לאסוף חומרים ומשאבים להוצאת ספר על בית העם.
  2. לערוך את כל זה ביחד למשהו שיש לו התחלה אמצע וסוף.
  3. להעביר לבית דפוס.
  4. לעשות אירוע השקה עם כוסות שמפניה רב-פעמיות במרחב הציבורי.

[עריכה] הפקה קואופרטיבית

חשוב לציין: הפרויקט יופק במתכונת דמוקרטית-קואופרטיבית כמסורת קהילות התוכנה החופשית בקוד פתוח. זה אומר שכל מי שרוצה, יכול לקנות לעצמו מניית בעלות, שתאפשר לה להיות שותפה מלאה בקבלת ההחלטות ובחלוקת העודפים.

[עריכה] לוח זמנים

כאמור, אנחנו כבר על סיפו של בית המשפט. הדיון הבא נקבע לינואר. אז רוצים לאסוף את המשאבים לפני סוף דצמבר, כדי ליצור הזדמנות לגשר על הסכסוך לפני שנכנסים לחודש ינואר. לגבי שאר הדברים, לוח הזמנים יותר רגוע - הכוונה היא להוציא את הספר לפני חג החירות. לפיכך, 

[עריכה] החלק שלך

איזו תרומה מתחשק לך לתת? התרומות מדודות בשווהכסף - שזה או תרומה של כסף מזומן בשקלים או מטבע אחר, או תרומה במטבע אחר - התנדבות (תחושב לפי שכר חציוני - שווהכסף של 30 ש"ח לשעת התנדבות), חפצים שאת/ה לא צריך/ה, מזון, שירותים כלשהם.. הכל אפשרי.


[עריכה] (1) תן 5 ש"ח או יותר: אנחנו אוהבים אותך גם כן

העברת תרומה באשראי העברת תרומה בדרכים אחרות

[עריכה] (2) תן שווהכסף 20 ש"ח או יותר: תודה על תרומתך

העברת תרומה באשראי העברת תרומה בדרכים אחרות

תרמו: ג.ש.

[עריכה] (3) תן שווהכסף 30 ש"ח או יותר: חבילת בסיס (בלי ספר)

העברת תרומה באשראי העברת תרומה בדרכים אחרות

[עריכה] (4) תן שווהכסף 50 ש"ח או יותר: ללבוש את זה!

תרמו: א.ש.

העברת תרומה באשראי העברת תרומה בדרכים אחרות

[עריכה] (5) תן שווהכסף 69 ש"ח או יותר: חבילת ספר בסיסית לזריזיםות

העברת תרומה באשראי העברת תרומה בדרכים אחרות

תרמו: י.י. | ל.מ. | ת.ח. | א.ד. | א.ז.

[עריכה] (6) תן שווהכסף 99 ש"ח או יותר: חבילת ספר בסיסית

העברת תרומה באשראי העברת תרומה בדרכים אחרות

תרמו: י.פ. | ש.ג.

[עריכה] (7) תן שווהכסף 123 ש"ח או יותר: החבילה המושלמת

העברת תרומה באשראי העברת תרומה בדרכים אחרות

תרמו: ע.ב. | נ.כ.

[עריכה] (8) תן שווהכסף 230 ש"ח או יותר: אהבה לספרים

העברת תרומה באשראי העברת תרומה בדרכים אחרות

[עריכה] (9) תן שווהכסף של 250 ש"ח או יותר: חבילת ביטא

העברת תרומה באשראי העברת תרומה בדרכים אחרות

תרמו: ג.ו.

[עריכה] (10) תן שווהכסף 330 ש"ח או יותר: סדנה להגשמת חלומות

העברת תרומה באשראי העברת תרומה בדרכים אחרות

[עריכה] (11) תן שווהכסף של 360 ש"ח או יותר: חבילת בעלות

  • זכות שווה לשותפות בקבלת ההחלטות במיזם. כלומר, תהיה לך זכות הצבעה לגבי כל נושא בניהול המיזם.
  • זכות שווה לשותפות בחלוקת עודפים (אם יהיו כאלו) מהמיזם. למשל, אם יש לנו עודפים של שעות התנדבות של מסג'יסטים... או אם נשארו לנו עותקים שהדפסנו ואין בהם צורך, שמפניה שרכשנו למסיבת ההשקה ואין בה צורך, וכל מיני דברים כאלו. סבירות נמוכה שיהיו עודפים כאלו אבל נו שיהיה :-)
  • העדפה בקבלה לתפקידים ו/או מכרזים שהמיזם מפרסם

העברת תרומה באשראי העברת תרומה בדרכים אחרות

תרמו: נ.ב.

[עריכה] (12) תוסיף 50 ש"ח: שדרוג הספר לנייר מפוקח

העברת תרומה באשראי העברת תרומה בדרכים אחרות

[עריכה] (13) תוסיף 100 ש"ח: שדרוג הספר לנייר ממוחזר

העברת תרומה באשראי העברת תרומה בדרכים אחרות

[עריכה] אפשר קצת להבין יותר את התהליך?

[עריכה] לאסוף חומרים ומשאבים

מנסיוני בשדה האוהלים, כדי להוציא ספר שאפשר להרגיש גאים בו, הייתי צריך כ-50,000 ש"ח בכסף ובשווה כסף. בואו ננסה ביחד לראות מה הקהילה שלנו יכולה לעשות בקצת פחות מחודש, ועם זה ננצח.

כלומר, אם ייחסר כסף, הספר יצטמצם לכמות העמודים שהכסף שנאסוף יאפשר לנו.

מה שעולה לי בראש:

את רוב המשאבים נאסוף מהקהילה באמצעות סוגשל מימון המונים. ראו בהמשך "החלק שלך". בעצם כל אחד מאיתנו יכול לתת תרומה בכסף, או באמצעות שווה כסף - סחורה, ציוד, זמן התנדבות וכישרון אישי שלו. כל אחת ואחד מאיתנו לפי מה שמתאים לה.

[עריכה] לערוך את זה

לסרוק; לייבא; להגדיל; להקטין; לשים כותרות; לתת קרדיט לצלמים; למצא מי צילם את התמונה ההיא; לקבץ נושאים ביחד; להכין ראשי פרקים; לעשות תוכן עניינים; למצא מה מיותר; למצא מה חסר; להשלים את מה שחסר; להשלים עם מה שעדיין חסר; לתת קרדיט לכותבים; לנוח, ואז לקרא עוד פעם ולתקן עוד כמה אי-דיוקים; להוסיף נספח; להוריד את הנספח כי זה בעצם שייך לפרק 3; לעדכן את התוכן עניינים; להדפיס ולסמן עם עט איפה שיש בעיות בניסוח; להתאים את התמונות לטקסט; להוריד עוד 30 עמודים כי אין מספיק כסף וחבל על העצים; לדחוף בכל זאת תמונות כי אי אפשר בלי; לרוץ בדקה ה-90 לבית הדפוס ולקוות שהקובץ נפתח; לחזור להביא את הדיסק-און-קי; לתקן את השוליים כי זה לא עובר טוב בכריכה; לא להאמין כשהדפוס אומר לך "זה בסדר, התחלנו להריץ את זה, יהיה בסדר, תיקנו את כל השגיאות שמצאנו"; למצא עוד מגה-שגיאה עובדתית ולהספיק לתקן אותה; להוסיף עוד קרדיט לצלם ההוא ששכחנו לשים לו קרדיט; לשתות תה צמחים; ללכת הבייתה ולהתחיל להחזיר חובות שינה מהחודש-לילות-לבנים הזה.

[עריכה] לעשות אירוע השקה

לפתוח איבנט בפייסוש ולרדת לפיצוציה לקנות שמפניה.

[עריכה] ישלי עוד שאלה

אז תרגישו נוח לשאול כל מה שבא לכם. אנחנו כאן כדי לענות ולעזור לכם ולכן לנצל את ההזדמנות שלכן לעזור לחלום הזה להתגשם, ליצירה הזו להשכין שלום. אפשר לערוך את הסעיף הזה (של השאלות) בעצמך, ואפשר גם לשלוח למייל של ברוך אורן baroch@6tzvaim.com שאלות או להתקשר - 0545-969612

מה יקרה אם נאסוף ביחד פחות משאבים מהציפייה שלנו?
כל מה שנאסוף עד 6,600 שח הראשונים, ילך לחל"צ בית העם. השאר ישמש לפרויקט התיעודי. אם יהיה פחות משאבים, נאלץ להתפשר על איכות העבודה ועל היקף התיעוד. את ההחלטות הנוגעות להתפשרויות כאלו תקבל מליאת חברי הקואופרטיב; אתםם מןזמנותים לרכוש מניית חוברות ולהשפיע :-)
האם המיזם הוא בשיתוף עם הצןות שהפעיל את בית העם?
בשלב הראשוני, לא. משום שיש סכסוך שצריך לגשר עליו. לאחר איסוף ה6,600 הראשונים, ועם הרבה אמונה וכח רצון, ננסה לגשר על הסכסוך ומשם להמשיך לעבוד על המיזם בשותפות, ואולי אפילו בהובלה שלהם.
כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים