הפרטה

מתוך שקוף באוהל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

[ערך בפיתוח]

הפרטה היא אחד מעמודי-התווך של פירוק מדינת רווחה והפיכתה לשוק. זהו המעבר מרעיון המדינה כרכוש ציבורי (רס-פובליקה) לשוק בו הכל הוא סחורה.

המטרה המוצהרת של ההפרטה היא לשחרר את המשק מאחיזת-החנק של המדינה וקבוצות הכח ("המחוברים") ולהחיל עליו את חוקי השוק החופשי אשר יביאו לשגשוג עבור כולם. תפיסה זו נשענת על האידאולוגיה של הליברליזם והקפיטליזם.

ההתנגדות לגישה זו שוללת את טענת יעילות השוק החופשי ומציגה את הגישה לפיה "השוק החופשי" הוא מסווה לבעלי העצמה הבוחשים בכלכלה ובפוליטיקה. ביקורת זו מעוגנת באידאולוגיה הסוציאליסטית והסוציאל-דמוקרטית.

תוכן עניינים

[עריכה] סקירת הפרטות

[עריכה] רכבת ישראל

למרות ההפרטה: ליקויים חמורים בתחזוקת הרכבת, נענע10, 1.12.2014

[עריכה] תקלות

[עריכה] הפרטת הרכבת בבריטניה

[עריכה] תמיכת הציבור בהפרטה

ההפרטה מתאפשרת בזכות התמיכה של הציבור, שמקבל את הטענות בדבר "יעילותם של עסקים לעומת סיאובה של הממשלה.

[עריכה] פוסט של אריה גל בפייסבוק

האומנם הפרטת המשטרה זה רע ?

הנה לפני למעלה מחודשיים נגנב ארנקה של אשתי, ובו כל מסמכיה וארבעת אלפים שקל, מתוך תיקה במרכול. בסרטי מצלמות האבטחה נראית בבירור הגניבה ונראים בבירור פני הגנב, יהודי שמנמן כבן חמישים. היא הגישה תלונה למשטרה, והמשטרה קיבלה מהמרכול את סרט האבטחה,- ומאז כלום. פשוט כלום. וכל מי שאני מספר לו, מאז, קופץ: "גם אני, גם אני !!!". "לי גנבו, והיו תמונות, והם לא עשו כלום". מספר האחד. "אצלי", מספר השני, "הגנב עבר דרך שוער הבניין שרשם את שמו וכתבתו ואחר כך הוא גנב ורואים את זה ברור במצלמה, - ומסרתי הכל למשטרה, וכבר שנתיים, וכלום, פשוט כלום",- ואני תוהה.

אילו הופרטה המשטרה כולה. אילו הזמנת ניידת הייתה בתשלום. בתנאי, כמובן, שהיא מגיעה תוך זמן נקוב,- כמו בסרטים אמריקאיים,- או כמו בהזמנת פיצה,- אילו התלונה על הגניבה של הארנק לא הייתה נמסרת לשוטר חביב שאין לו שום תמריץ,- שום תמריץ בכלל,- לעשות עם התלונה משהו חוץ מלהטיל אותה למגירה נידחת ולשכוח,- אלא התלונה הייתה נמסרת לפקיד של חברה פרטית, חברה שקיימת כדי להרוויח, שהיה אומר: גברת, היו לך 4000 שקל בארנק ? יש לנו צילום של הגנב, יש לנו קשר למחשב הראשי, יש לנו תוכנת זיהוי פנים, ויש לנו ניידת. יעלה לך אלף שקל לקבל, עוד הערב, את הארנק בחזרה. מוכנה ?

הכי טוב היה אילו כל משרתי הציבור שלנו היו מסורים ומסבירי פנים וחרוצים וששים בפנים מאירות לעשות למען האזרח כמיטב יכולתם תמורת משכורתם המשולמת מכספי מיסינו,- למרבה הצער אני זוכר ימים בהם המתנה לקוו טלפון בישראל הייתה סיפור של שנים ועשרות שנים, ומבין שכנראה שזה לא תמיד עובד ככה.

אז כן. "להפריט את המשטרה" ? זה נשמע נורא. אבל אילו המשטרה הייתה מופרטת, אילו שירותיה היו בתשלום, הארנק הגנוב של אשתי היה מוחזר כנראה עוד בו בערב, ובו, אכן, רק 3000 שקל במקום הארבעה שהיו,- אבל לא כמו היום שהארנק, על כל תכולתו, מרגע שנגנב, פשוט, בוודאות, פשוט לא יחזור לעולם. מקור, 5.12.2014


[עריכה] קישורים

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים