הקפיטליזם ככלכלת מלחמה

מתוך שקוף באוהל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מאמר מאת ניצן וביכלר

זהו הפרק הראשון של המאמר Cheap wars, המקור באתר המחברים, אנגלית.

תוכן עניינים

אימפריאליזם וקיינסיאניזם צבאי

רצף המלחמות החדש - מאפגניסטן ועיראק עד עזה ולבנון - העירו את הדיון על אימפריאליזם, קיינסיאניזם צבאי והקומפלקס התעשייתי-צבאי. הקפיטליזם, טוענים הרדיקאלים כבר מזמן, זקוק למלחמה. הוא צריך אותה במטרה להרחיב את האחיזה הגאוגרפית שלו; כדי לפתוח שווקים חדשים; כדי להשיג גישה לחומרי-גלם זולים; כדי להרגיע את ההתנגדות בבית והתקוממות אוכלוסיות זרות מעבר-לים.

המלחמה כמניעה את הכלכלה

התפיסה המקובלת היא שהמלחמה משמשת כדי להניע את הכלכלה. לפי טיעון זה, עימותים צבאיים - והוצאות צבאיות גבוהות בהכנה לכאלו עימותים - מייצרים צמיחה כללית ועוזרים לצמצם את האבטלה. אמצעי זה של הוצאות צבאיות הופך להיות כלי פיסקלי יעיל. בשנות מיתון, הממשלה יכולה ליישם קיינסיאניזם צבאי, להגדיל את ההוצאות על חימוש/נשק, ולחלץ את הכלכלה מהמיתון.

השתלטות הצבאיות על הדמוקרטיה

בטווח הארוך, נטען שהוצאות הצבאיות חותרות תחת משטרים ליברליים שוחרי-שלום. ההוצאות הצבאיות מקדמות את האינטרסים הכלכליים של תאגידי הנשק הגדולים, ומחזקות את הקצונה הבכירה של הצבא. יחד, שתי הקבוצות הללו מתאחדות בקומפלקס צבאי-תעשייתי עצמתי, גם אם לא גלוי לעין, קומפלקס שבהדרגה מגיע להשתלט על המדיניות ודוחף את החברה אל עבר תוקפנות כלפי מדינות זרות והרפתקנות צבאית.

פרסום אייטם זה בפייסבוק

ראו גם

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים