כלכלה דמוקרטית

מתוך שקוף באוהל
גרסה מתאריך 02:40, 24 ביוני 2014 מאת Gerard (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

המונח "כלכלה דמוקרטית" נועד להציב ניגוד לדרך בה הכלכלה והמדיניות עובדים, כלומר, ללא פיקוח ממשי של הציבור עליהם - תקציבים עוברים ללא בקרה ציבורית.

היבט נוסף, הוא היעדר דמוקרטיה במקום העבודה, אשר מתנהל כמו דיקטטורה, כולל רמיסת זכויות-אדם של העובדים.

תוכן עניינים

[עריכה] ביקורת הגישה המקובלת

[עריכה] מגוון מטבעות זה דמוקרטי

לאחרונה מקודמת בשיח המחאתי העולמי ההצעה לפזר את הפעילות הכלכלית בין מגוון מטבעות, בין היתר מטבעות לוקאליים וקהילתיים. הדמות המוביל בשיח זה הוא הכלכלן הבלגי ברנרד ליטאר:

ברנרד ליטאר (201?), "כסף חדש לעולם חדש (הספר המלא, PDF)"

[עריכה] ישראקבב - האם צריך מטבע קריפטוגרפי ישראלי, ואיך צריך לנהל אותו?

ישראקבב: מיזמים למטבעות קריפטו ישראליים - ישראקוין וישראביט.

[עריכה] רשימת מטבעות בישראל כרגע

[עריכה] כלכלה פוליטית

מדע ומהפיכה - עושות/ים כלכלה פוליטית

[עריכה] פנסיה ברת קיימא

ענת ביגר (2013)

כולנו כבר הבנו שבשיטה הנוכחית לא תהיה לנו פנסיה ראויה כשנפרוש, אם בכלל יהיה משהו. מי שעוד לא הבין יכול לשמוע את ההרצאה של שאול אמסטרדמסקי שרצה עכשיו חזק ברשת. ישנה אפשרות אחרת בתחום הכלכלה החדשה, כלכלה ברת קיימא- אשר עוסקת בין השאר בפיתרון ייחודי לבעיית הפנסיה. פתרון אשר שיוצא ממסגרות החשיבה שנעשו עד היום בנושא.

אנחנו מקדמים מהלך לאומי שבו אנחנו כציבור מאגדים את כספי הפנסיה שלנו יחד ומשקיעים אותם בצורה חדשה ונכונה. את הכספים האדירים הללו אנחנו יכולים להשקיע בקידום הכלכלה המקומית ובעיקר בטכנולוגיה ובהיי-טק, שהם היתרון היחסי של מדינת ישראל. הציבור יכול להיות הטייקון הכי גדול וחזק במדינה. הציבור יכול להיות הבעלים של התשתיות: נמלים, רכבות, אוצרות טבע.

בלי תספורות, בלי לקחת סיכון על כספי ציבור, בלי "שיטת השקשוקה". כרגע אנחנו מממנים השקעות בחברות שכל מטרתן היא להעשיר את הטייקונים. אלו השקעות של קפיטליזם חזירי, ישן. בכלכלה חדשה, ברת קיימא, אנחנו מתחשבים גם בסביבה, בחברה, ופועלים מתוך ראייה ארוכת טווח. פורום כלכלה חדשה מציע תוכנית פנסיה נושאת תשואה ריאלית אשר תאפשר השקעה בטוחה יחסית.

הטכנולוגיה של אינטרנט ופייסבוק מאפשרת לנו מחדש דמוקרטיה ישירה, שקיפות ואקטיביות. במערכת שלנו כל אדם יוכל לבחור את חברי ועדת ההשקעות שאמונים ואחראים על החסכונות שלנו. המערכת הממוחשבת תציג שקיפות ונתונים מיידיים של חלוקת ההשקעות.

גם אנחנו סטרט-אפ חברתי, והמערכת הממוחשבת עוד לא עלתה לאוויר. בשלב זה אתם מוזמנים להצטרף לקבוצה ולצרף אליה חברים שלכם. אתם יכולים גם להירשם לפיילוט שיתחיל עד סוף 2013. בעזרתכם.

[עריכה] מושגים הכרוכים במעורבות הציבור בפוליטיקה

מטרה: להגדיר מחדש מושגים נדושים מהשיח הפוליטי, במטרה להתאימם לשיח של מעורבות הציבור בניהול הפוליטי והכלכלי:

[עריכה] ראו גם

[עריכה] מקורות חיצוניים

הערך כלכלה דמוקרטית באקו-ויקי.

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים