מגן דבורים אדום

מתוך שקוף באוהל
(הבדלים בין גרסאות)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
(אבחנה בין דבורים למינים אחרים)
(אבחנה בין דבורים למינים אחרים)
שורה 82: שורה 82:
  
 
===אבחנה בין דבורים למינים אחרים===
 
===אבחנה בין דבורים למינים אחרים===
 +
[https://www.youtube.com/watch?v=GMyo6z5nEAg הכי פשוט לצפות בוידאו הזה שמציג את ההבדלים]
 
* קן באדמה - בד"כ דבורים אינן בונות קן באדמה. דבורים שכן בונות קן באדמה הן דבורים יחידאיות שאינן עוקצות. מי שכן עוקצות וכן בונות קינים באדמה הן צרעות. בכל אופן במקרה של קן באדמה מומלץ לשלוח סרטון וידאו קצר.יכול להיות מצב שזה נראה כאילו הדבורים הן באדמה אבל בפועל הן מתחת לקרוואן או מסתור כלשהו. ואז ייתכן שאלו דבורי דבש. תמונה פותרת את כל השאלות.
 
* קן באדמה - בד"כ דבורים אינן בונות קן באדמה. דבורים שכן בונות קן באדמה הן דבורים יחידאיות שאינן עוקצות. מי שכן עוקצות וכן בונות קינים באדמה הן צרעות. בכל אופן במקרה של קן באדמה מומלץ לשלוח סרטון וידאו קצר.יכול להיות מצב שזה נראה כאילו הדבורים הן באדמה אבל בפועל הן מתחת לקרוואן או מסתור כלשהו. ואז ייתכן שאלו דבורי דבש. תמונה פותרת את כל השאלות.
 
* קן כדורי - דבורות דבש בדרך כלל בונות קן הבנוי דפים דפים המאונכים לרצפה, כמו כביסה שתלויה על כמה חבלים מקבילים. כשלפניכם קן הבנוי בצורה כדורית ללא הפרדה בין דפים, בצורה שמזכירה מלון או אבטיח, או לחלופין נראה כמו שופר קונוסי, מדובר ברוב המקרים בצרעות ולא בדבורים.
 
* קן כדורי - דבורות דבש בדרך כלל בונות קן הבנוי דפים דפים המאונכים לרצפה, כמו כביסה שתלויה על כמה חבלים מקבילים. כשלפניכם קן הבנוי בצורה כדורית ללא הפרדה בין דפים, בצורה שמזכירה מלון או אבטיח, או לחלופין נראה כמו שופר קונוסי, מדובר ברוב המקרים בצרעות ולא בדבורים.

גרסה מתאריך 14:07, 14 ביוני 2019

זהו דף הקשור לדבוראות. דפים נוספים הקשורים לניתן למצא כאן.

מגן דבורים אדום היא קבוצה של 120 דבוראים מתנדבים מרחבי ישראל, שמפנים בהתנדבות דבורים שהתנחלו בצורה שיוצרת סיכון או הפרעה לבני אדם.

תוכן עניינים

מקרים דחופים / חיים ומוות

מגן דבורים אדום הינה קבוצת מתנדבים אשר פועלת באהבה בשעות הפנאי של המתנדבים שלנו. אם נדרש שירות דחוף בזמן אמת, קיימים בשוק גם דבוראים העוסקים בפינוי נחילי דבורים בתשלום. הם יוכלו להציע לך פינוי בלוח זמנים מוגדר מראש. רשימת מפני דבורים בשכר

המכתב של אבירם בר למבקשים פינוי

שלום, שמי _, דבוראי ורכז ב"מגן דבורים אדום".

אנו קבוצת מתנדבים המפנים דבורים בהתנדבות מלאה על מנת שלא יפגעו בהן. הדבורים חשובות לבני האדם ומאביקות כ70% מגידולי השדה והפרי. בהוראת המשרד לאיכות הסביבה - אסור להשמיד דבורים. אנו מעבירים את הדבורים למקום מבטחים.

אנו עושים הכל על מנת להענות לפניתך אך מכיוון שהעונה הנוכחית שופעת בהתנחלויות ואנו עמוסים מאד, לפעמים עוברים מספר ימים עד שמתנדב מגיע לטפל במקרה. אנא התאזרו בסבלנות.

הדבורים אינן מזיקות לבני אדם ולמרות שיש להן עוקץ, הן לא תעקוצנה אלא אם כן מטרידים אותן.

אין לנסות למגר את הדבורים לבד ובטח שלא לרסס, להבעיר, להתיז מים, לנסות לעשן את הדבורים וכיוצא בזה.

אנחנו לא מגיעים לפנות דבורים לאחר שנפגעו מריסוס או חבלה אחרת.

אנא שלחו לי את הפרטים הבאים על מנת שאוכל למשיך לטפל בקריאה:

 1. שם מלא.
 2. כתובת מדוייקת.
 3. מספר הטלפון שלכם רשום בהודעה.
 4. תמונה טובה של מיקום הדבורים, מחוץ ובתוך המבנה.

בנוסף אנא ענו על השאלות הבאות:

 1. האם ראית את הדבורים מגיעות לראשונה כנחיל ואם כן באיזה תאריך.
 2. אם לא ראית את הדבורים מגיעות כנחיל, באיזה תאריך הבחנת בהם לראשונה?
 3. היכן הדבורים נמצאות?
  • בארגז תריס?
  • בכיס חלון?
  • בצמוד לצנרת מזגן או ניקוז?
  • על עץ?
  • על שיח?
  • במקום אחר, פרטו _
 4. באיזה גובה נמצאות הדבורים? האם המקום נגיש בשכיבה? בעמידה? על סולם ביתי רגיל? סולם ארוך? מנוף? סנפלינג?

לאחר קבלת הפרטים אנו מפרסמים את הקריאה בין מתנדבינו ומחכים למענה של אחד המתנדבים שנמצא באזורך.

תודה על פניתך ועל הסבלנות.

האם הנחיל מסוכן לבני אדם? איך לנהוג בשכנות טובה כאשר נחיל נמצא קרוב למקום מגוריי?

אם לא תתנהגו באגרסיביות איתו - כלומר אם תשמרו מרחק ביטחון של 2-3 מטר ממנו - הוא לא יתקוף. והן נמשכות רק לדבש, ריח מי סוכר ולאור, אז אין בעיה לעשות מנגל. הן לא מחפשות בשר. במידה ונעקצתם פעם אחת, אתם מפיצים עכשיו ריח של "האויב" אז תתרחקו מהכוורת אחרת תחטפו עוד ועוד עקיצות. הוציאו את העוקץ עם פינצטה או כרטיס אשראי וחטאו את המקום עם חומץ או אלכוהול. עכשיו אינכם מפיצים ריח ואתם יכולים להתקרב שוב לכוורת.

בשעות החשיכה, השתדלו להמנע מתאורה חזקה ליד או מול פתח הכניסה לכוורת, זה יגרום לדבורים להמשך לאור ואז תמצאו את עצמכם עם חוליית דבורים שמעופפת סביב המנורה עד שהן מתישות עצמן למוות. בשלב זה של תעופה-עייפה הדבורים נעשות יותר עצבניות ופחות נעימות.

קצת על פינוי נחילי דבורים

דבורים בדרך כלל מחפשות מרחב בגודל של 2 קופסאות נעליים.

אם אינן מוצאות כזה, הן מתנחלות במקום פתוח,על ענף עץ או חפץ אחר, ו/או קרוב לבני אדם. בדרך כלל התנחלות כזו מעידה על "מחנה ביניים למנוחה וחיפוש בית קבע" - ורצון לנדוד למקום אחר תוך1-4 ימים. אם כי לפעמים המלכה מחליטה להישאר ב"מחנה הזמני" ומקימה שם קן קבוע.

ברוב הפעמים הדבורים מוצאות חלל מוגן מגשם, נמלים ועשן בנפח שהן מחפשות. הן מוצאות את זה בארגז רוח, בשרוול של חלון הזזה, בתוך קיר לבנים, קיר גבס, או בין חפצים אחרים. ברגע שהן מגיעות למחסה הזה, הן מתחילות לבנות בתוכו חלות בהן הן מטילות ביצים ולאט לאט הן בונות אימפריה. ככל שהן נמצאות במקום מעל 3 ימים, יהיה קשה מאוד לשכנע אותן לצאת בדרכי שלום. אז נדרשת פעולה אגרסיבית יחסית של הוצאתן בכח עם חלות ההטלה שלהן. כדי להצליח בהוצאת הדבורים עם חלות ההטלה שלהן, נדרש שהדבוראי יוכל להכניס לתוך המחסה של הדבורים את היד שלו וכן את הראש (כדי לראות מה קורה). את חלות ההטלה אנו מוציאים לתוך קופסת עץ סטנדרטית של דבוראים. אם הפעולה מצליחה, המלכה עוברת בשלום לקופסת העץ ומתחילה לשחרר פרומונים שמושכים את שאר אלפי הדבורים גם לקופסת העץ. ואז לעיתים נדרשות כמה שעות עד שכל הדבורים מתנקזות לכוורת החדשה. ולפעמים המלכה בורחת או נפצעת בתהליך העברת חלות ההטלה. ואז הדבורים מבולבלות ואינן יודעות האם להישאר במחסה הישן או לעבור לארגז העץ ואז יש בעיה. כך שהטיפול עשוי להיות מיידי, כרבע שעה, ועשוי להמשך עד 3 ימים.

במקרים רבים נדרש לשבור את הקיר - או באמצעות מנוף או מהחלק הפנימי של הדירה, ולהוציא אותן מהרווח שהן נמצאות בו בין הבלוקים. נדרשת הסכמת הדייר או בעל הדירה לחציבה בקיר. במקרים שהשבירה מבוצעת מחוץ לבניין, יש לוודא שכל השכנים בבניין מבינים שמתבצע טיפול שיקח כמה שעות עד כמה ימים ובסופו הדבורים לא יהיו בקיר. משום שהיו מקרים שבהם שכנים ניסו לחבל בתהליך הפינוי. אם השבירה מבוצעת מתוך הבניין, יש לוודא באיזו דירה נדרש לשבור את הקיר וכן זה יצריך שהחדר הרלוונטי יהיה פנוי מבני אדם למשך יומיים.

לאחר הטיפול, קורה לעיתים שכמות דבורים בנפח של בין כדור פינג-פונג לכדור טניס, אובדת ונותרת באיזור המחסה הישן. במקרים כאלו הדבורים יישארו שם עד שבוע ולאחר מכן יתפזרו. בשל היותנו צוות מתנדבים, לא נוכל לסייע בפינוי "שאריות" דבורים כאלו. אם נותרו דבורים בנפח של כדור סל ומעלה, נביא מתנדב שיחלץ אותן.

לאחר הטיפול, לעיתים נדרש לנקות את המחסה הישן וסביבת הפינוי משאריות דבש וכן לסגור באמצעות דבק שפכטל את החציבה בקיר. אלו טיפולים שעליכם יהיה לעשות בעצמכם.

ארובת דבורים

במקרים בהם לא ניתן או לא כדאי לפרוץ את הגישה לנחיל, אנו משתמשים בגישת הארובה או האל-חזור.

שיטת הארובה משמעה ניתוב הדבורים לפתח יציאה חלופי מהכוורת. אנו בונים באופן הדרגתי מחסום סביב פתח הכוורת, ובהמשך מוסיפים צנרת פלסטיק שדרכה הדבורים יגיעו לכוורת. כך ניתן להגביה את הכניסה לכוורת עד לגובה 3 או 4 מטר ובכך למזער הפרעה לבני אדם.

שיטת האל-חזור היא שיטה שבה מתקינים מחוץ לכוורת אביזר שמאפשר לדבורים לצאת מהכוורת אך לא לשוב אליה. בשיטה זו רוב דבורי הכוורת יצאו החוצה תוך מספר ימים. עם זאת הדבורים מתנגדות ומצליחות לרוב להתחמק ולהכנס לכוורת למרות ההתקן ולכן נדרשים טיפולים רבים, לפעמיפ עשרות ביקורים, עד שהשיטה תצליח. לכן שיטה זו פחות מומלצת.

כמה זמן לוקח טיפול?

מה נדרש מכם?

 1. שלחו לנו כתובת של מקום הפינוי וטלפון של איש הקשר הרלוונטי.
 2. שלחו לנו צילום של מקום העבודה ממנו יוכל המתנדב לפרוץ פתח למחסה הקיים ולהכניס אליו בבטחה ובנוחות יחסית יד וראש.
 3. אנו מצילים רק זן אחד של דבורים - דבורי דבש. עם זאת במשפחת הדבוראיים קיימים אלפי מינים. במידת האפשר שלחו לנו צילום של דבורה אחת כדי שנוכל לוודא שמדובר בדבורת דבש.
 4. במידה ולא קיבלתם מענה תוך יום-יומיים, אנא חזרו שוב בטלפון אל אותו המתנדב שאליו העברתם את הפנייה, ובקשו ממנו לנסות לחפש שוב מתנדב.
 5. אנו עושים את הפינויים בהתנדבות, איננו דורשים תשלום. עם זאת, אנו כן דורשים יחס מכבד למתנדבים שלנו, והבנה שללא התנאים שתוארו כאן למעלה, לא נוכל לסייע בחילוץ הדבורים.

אבחנה בין דבורים למינים אחרים

הכי פשוט לצפות בוידאו הזה שמציג את ההבדלים

מה עושים עם צרעות?

לצרעות יש תפקיד חשוב בטבע והן למעשה משמשות ביעילות רבה להדברת חרקים בשטחים חקלאיים וגם באזורי מגורים.

מגן דבורים אדום אינו עוסק בפינוי צרעות משום שאלו אינן בסכנת הכחדה - להיפך - הן מין שבדרך כלל במאבק על קיום מול הדבורים (טורפות דבורי דבש). כך שלפניכם ההחלטה האם להשמיד את קן הצרעות או להצילו.

להצלת קן צרעות:

 • בשעות הבוקר לפני הזריחה, עם אור ראשון - הצרעות עדיין קרות מהלילה וקשה להן לזוז. בשלב זה ניתן, באמצעות לבוש מגן וכפפות, לעקור ממקומו את קן הצרעות ולהכניסו לדלי, ומשם לפנות את כל הקן עם הצרעות למרחב מרוחק ממגורי בני אדם. אפשר להשאיל ציוד מגן מכל חבר בקבוצת מגן דבורים אדום או ממדבירים.

להשמדת קן צרעות:

 • הכלי הכי מגן על הסביבה הוא מחשמל חרקים/אור כחול. יש להציב את המחשמל חרקים כשהוא כבוי במרחק המאפשר לכם בטחון, ולהדליקו מרחוק בשעות שלפני השקיעה. טרם נתקבלה עדות על הצלחה בחיסול קן צרעות באופן זה.
 • קיימת אפשרות להשתמש בחומר הדברה בריסוס או באבקה. חומרים המבוססים על חומרים טבעיים אך קטלניים לצרעות ולמעופפים אחרים. בין אם ברכישת ויישום חומרי הדברה בעצמכם (בזהירות, רצויי בגדי מגן או לפחות ביגוד ארוך, מסיכת הגנה לפנים וכפפות) ובין אם בשכירת מדביר מקצועי.
כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים