מניפסט המחאה הבינלאומי - פרשנות

מתוך שקוף באוהל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

המניפסט נכתב ע"י תנועת המחאה העולמית לקראת ה-12 למאי 2012. למסמך המלא - מניפסט המחאה הבינלאומי.

מסמך זה מציג את עקרונות היסוד של סך תנועת המחאה העולמית. השתתפו בכתיבתו בעיקר פעילי המחאה הספרדית (M15) ובארה"ב Occupy Wallstreet.

מסמך זה אינו קורא למהפיכה או הפיכה שלטונית, אלא מציג רשימת דרישות מהשלטון, ללא התייחסות לשיוך מפלגתי. הוא מהווה מסמך עקרונות כמו מצע מפלגתי, אך ללא הכוונה להוות את מצע "מפלגת המחאה".

מסמך זה מנסה לתרגם את סך השיח של "תנועת המחאה" לרשימת עקרונות או דרישות, אשר מציגות בשפה ברורה את טענות המחאה, ואת השינוי שהיא שואפת שיתרחש. המסמך לא מציין באיזו דרך יתחולל השינוי.


סקירת תוכן המניפסט:

תוכן עניינים

[עריכה] לרתום את הכלכלה לרווחת בני אדם ולשירות הסביבה

הסעיף הראשון של המניפסט קובע ש"יש לרתום את הכלכלה לרווחת בני אדם ולשירות הסביבה, לא לרווח פרטי". מחבריו קוראים להעניק גישה חופשית ואוניברסלית לבריאות, חינוך מבית הספר היסודי ועד להשכלה גבוהה, ודיור לכולם, ומתנגדים להפרטה של השירותים הציבוריים. הם קוראים לביסוס פנסיה שתאפשר לאנשים לחיות בכבוד בכל הגילים, ולהעניק "הכנסה הולמת" שתובטח על ידי עבודה או לחילופין הבטחת-הכנסה אוניברסלית, והפחתת מספר שעות העבודה.

[עריכה] ביטול ההקלות לתאגידים

כן קורא המניפסט לביטול הטבות מס לתאגידים שמבצעים מיקור חוץ על מנת להוזיל את שכר העובדים וחברות שפוגעות בזכויות העובדים או בסביבה. המניפסט גם קורא ליצור תקנים בינלאומיים להגנה על הסביבה, ולהשעות את הייצור וההפצה של מוצרי חקלאות מהונדסים גנטית.

[עריכה] כלכלה דמוקרטית

הסעיף השני קורא להנהיג את הכלכלה באופן דמוקרטי, "מהמקומי לעולמי. על אנשים לשלוט באופן דמוקרטי במוסדות פיננסיים, תאגידים בינלאומיים והשדולות שלהם". בין היתר קוראים מחברי המניפסט לדמוקרטיזציה של הבנק העולמי, ארגון הסחר העולמי, קרן המטבע הבינלאומית וועדת באזל לפיקוח על הבנקים, על בסיס שוויון בין כל אזרחי העולם, כך שלמדינות עשירות לא תהיה שליטה נרחבת יותר על מוסדות אלה ממדינות אחרות.

[עריכה] שליטה ציבורית על המשאבים

מחברי המניפסט גם קוראים לבסס שליטה ציבורית על משאבי מים, אנרגיה, אוויר, וטלקומוניקציה, ודורשים לקבוע תקרת שכר כמו גם שכר מינימום ושיטת מיסוי שיבססו רווחה כלכלית שוויונית.

[עריכה] לא למימון הצלת הבנקים

כמו כן, המניפסט מתנגד למימון הצלת הבנקים, קורא שלא לכבד "חובות לא-לגיטמיים" ודורש לבטל את מעמדם המשפטי המיוחד של תאגידים. מחברי המניפסט גם מתנגדים למדיניות הצנע, "שמשרתת רק מיעוט וגורמת לסבל רב בקרב מרבית האוכלוסייה".

[עריכה] דמוקרטיזציה של המוסדות הפליטיים הבינלאומיים

הסעיף השלישי והאחרון של המניפסט קורא לדמוקרטיזציה של המוסדות הפוליטיים הבינלאומיים. בין היתר קוראים מחברי המניפסט לדמוקרטיזציה של "המועדונים העשירים" כמו G8 ו-G20 לטובת פורומים דמוקרטיים כמו אסיפה פרלמנטרית של האו"ם, ודורשים לבסס דמוקרטיה שיתופית ככל שניתן.

[עריכה] דמוקרטיזציה של אמצעי התקשורת

גם אמצעי התקשורת והתאגידים נדרשים לדמוקרטיזציה: "על העובדים לזכות ביכולת אמיתית לקבל החלטות בחברות ובתאגידים שבהם הם עובדים. אנו רוצים לקדם חברות ותאגידים שיתופיים".

[עריכה] מקורות

[עריכה] ראו גם

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים