מעגל גינות מאכל במסגרת כנס קהילות אקולוגיות, 23/11/2013

מתוך שקוף באוהל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תבנית:קהילות אקולוגיות

השתתפו: אורי, יעקב אגלמז כפר יונה, מטפח את גינת הירק בחוות שפע שורשים במושב עולש, יחד עם רמה; מור מתחנת הנזירים; ליהי חיפה גינה קהילתית, ברוך "ההומו" אורן; בנצ; אפרת מיפו שמגדלת בזיליקום בעדנית, הדס רמת-גן, סוזאן.

מה כדאי לגדל כדי שיהיה אוכל משביע בגינה? בחורף בעיקר תפוחי-אדמה ובטטות (מתפתחות טוב בחום), צריך אדמה יחסית קלה למצוא את האוצר. ערימה של קומפוסט וקש כדי שאפשר יהיה למצוא.

איך מתחילים? לוקחים תפוחי אדמה שנבטו במטבח, מפצלים אותם באמצעות סכים לכמה "נבטים". רצוי לחטא את האדמה את החתיכות באמצעות אפר.

בערך אחרי 60 יום אחרי הזריעה הם מוכנים ואז הצמח מצהיב. וזה הזמן לחפש את המטמון.

דברים נוספים שגדלים מצוין בחורף: שורשים - צנונית, סלק, בצל ועוד, עלים - קייל, כרוב, חסות ועוד. קייל אני מגדל כרב-שנתי. בקיץ נתקף קצת בכנימות, אך מתאושש עם בוא הקור. בקור הן עפות על עצמן.

ערוגה כדאי להכין באדמה מאווררת - בעומק 60 ס"מ. אפשר לקרא באתרים של ביו-אינטנסיב. http://www.growbiointensive.org/PDF/FarmersHandbook.pdf.

אפשר לעדור עם מעדר 30 ס"מ עד שהאדמה מפורר. אז להוסיף עוד 30 ס"מ מצידי הערוגה ובכך ליצור תעלות. כשיש גשם משמעותי אז הסוול=קוליס שומר את המים. וגם אפשר להכין שם בקלות קומפוסט - מגזם וקש שנאסוף בסביבה.

ערוגות נוח לעבד כאשר האדמה רכה. אם היא קשה מדי, לקחת ממטרה ולהמטיר במשך כמה עשרות דקות עד אשר היא רכה. לחכות שעתיים שירגע הבוץ ולהתחיל לעבוד.

הומוס זה קומפוסט אבל יותר מרוכז. תוצר של עיכול הקומפוסט ע"י תועלי אדמה. הזן החביב הוא התועלים האדומות.

שתילה באדניות: צמחים בעלי נוף קטן. בצל ירוק, כרישה. אפשר גם ברוקולי. כלל האצבע הוא צמחים שהנוף שלהם בגודל של אדנית. בפחי 18 ליטר זה סבבה.

עצים אפשר לגדל בחביות כחולות - אפשר לבקש בתחנות לשטיפת רכב. חותכים את הראש של החבית - ממלאים אדמה וקומפוסט. חשוב לעשות ניקוז בתחתית. עצים שמתאימים: אגוז המלבר, לימון והדרים ועוד.

המלצה למטפסים?

סמביוזות, צמחים חברים - תועלת של צמח אחד על השנים. ארבעה עקרונות למשל: קשירת חנקן, הצללה של צמח חזק על צמח חלש, דחיית מזיק, צמח מטפס על הקרקע. יש טבלאות שכנים באינטרנט. דוגמא לטיפוס - בקיץ מגדלים תירס ושעועית יחד. השעועית מטפס על התירס. בנוסף מצרפים את הדלעת שמשתרעת מסביב

מאוד חשוב לתצפת בגינה שלנו, מה מצליח. למשל כף האוז. זה נותן אינדחקציה שצמחים ממשפחת הירבוזיים תצליח: קינואה! אם חציל למשל הצליח אז אני אביא גם עגבניה, תפוח אדמה וצמחים סולניים נוספים.

הנבטות לשתילה. כדאי להשתמש במחשב השקיה שנותן 4 פעמים ביום השקיה בערפול (בחורף מספיק 3 פעמים). תבנית קלקר, תבנית ביצים. חצי אדמה חצי קומפוסט. לטמון את הזרעים בעומק של פי 2 מהגודל של הזרע. וצריך לשים את זה מתחת פוגר מערפל. מקום מוצל ומוגן מרוח.

חמניות. מצע של פלסטיק מחורר

בצל אפשר לגדל מהסופר. כרפס אפשר לשים ראש באדמה. כרישה. צנונית שהתרככה.

ציקן טרקטור: פתרון לגידול תרנגולות בתוך גן ירק. הלול עם גלגלים או בלי גלגלים עם תא שינה ותא אוכל. מניחים אותו מעל ערוגה לפני השתילה. התרנגולות אוספות את הזרעים של העשבים ומתחחות את האדמה. ומזבלות/מדשנות את האדמה. http://www.youtube.com/watch?v=hPpBlYH3iVw

אבוקדו. אוהב הרבה מים. אפשר מיחזור מים אפורים.

הרכבה של הדרים - מתקיים מדי פעם יום עיון במשתלת וולך. תהליך לא מסובך, אבל צריך לתרגל עד אשר מצליח. סיכויי הצלחה לא גבוהיים בפעמים הראשונות.

חורף

לזרוק בתוך כדורי בוץ כשיורד גשם.

נמלים. לנסות לתת להם לחיות. הם מנקות את השטח מזרעים אבודים. אם זה מציק מדי אפשר להשתמש בנשק יום הדין: מים רותחים על הקן.

בקיץ המגוון גדול יותר וכולל: מלפפונים, דלעות, חמניות, עגבניות, תירס ועוד.

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים