מרווחי מלחמה לדיבידנדים של שלום

מתוך שקוף באוהל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ספר עיוני המציג את מחקרם של ניצן וביכלר אודות כלכלה פוליטית, פורסם ב-2001.

תוכן עניינים

תקציר

" בסוף שנות השמונים עברה ישראל שינוי עמוק. ממשטר של כלכלת מלחמה מתמדת −המאופיין בתקציבים צבאיים גדולים, במעורבות ממשלתית עמוקה, בסטגפלציה כרונית ובהישענות מוחלטת על סיוע אמריקני − נעה ישראל לעבר משטר חדש, המוכתב על ידי סדר עולמי חדש.

הסימנים החיצוניים של המשטר החדש הם נסיגה ממעורבותו הישירה של הממשל בתהליך ההשקעות במשק, קיצוץ במסים ישירים ובתקציבים של השירותים החברתיים, מכירת נכסי הממשל לבעלות פרטית ומדיניות מוצהרת של 'לסה-פר'.

אמנם יש ניסיונות של ממשלות ומפלגות, להאט את התהליך; אך המגמה הכללית מראה שהקבוצות הדומיננטיות בחברה הישראלית נוטות לכלכלת שלום ולהשתלבות במשק העולמי – תוך הכרה בצורך הדחוף לפתור בדרך כלשהי את הסכסוך הערבי–ישראלי, אף אם הדבר כרוך בעצמאות מדינית של הפלסטינים.

המגמה הזאת משולבת בעלייתה ובהשתלטותה של התרבות העסקית שבאה עם נפילת האתוס הציוני-קולקטיביסטי, ומעל לכל תוך כרסום מתמיד באידאולוגיות הממלכתיות והמיליטריסטיות שהיו דומיננטיות בחברה הישראלית עד תחילת שנות התשעים."

תחזית לעתיד

הספר מציג את הטענה שהקפיטליזם המערבי מיצה את התקופה המלחמתית שלו ושהוא עומד לעבור לתקופה של מיצוי הפוטנציאל הכלכלי של שלום. המציאות די מהר הפריכה טענה זו (פיגוע התאומים בניו-יורק, הפלישה לעיראק, בניית גדר ההפרדה בשטחים והתבססות הכיבוש ביו"ש). לאור שינוי-מציאות אלו, ניצן וביכלר ריעננו את התאוריה שלהם, ופרסמו אותה מחדש ב-2009 בספר Capital as Power. כמו כן, באתר שלהם מפרסמים מאמרים באופן שוטף אשר מתייחסים לאירועים המשמעותיים בכלכלה הפוליטית העולמית.

הספר זמין להורדה חינם באתר

תוכן הספר

פרק ראשון

ראו גם

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים