ניצן וביכלר

מתוך שקוף באוהל
גרסה מתאריך 10:45, 18 באפריל 2015 מאת עידן ד (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ד"ר יהונתן ניצן וד"ר שמשון ביכלר עוסקים במחקר כלכלי, שמבקר את הקפיטליזם והן את המרקסיזם. ניתן לשייך את מחקרם לקטגוריה כלכלה פוליטית, אשר לא מקבלת על עצמה את ההפרדה המקובלת בין כלכלה לפוליטיקה, אלא רואה בהן שני היבטים של אותה התופעה.

תוכן עניינים

[עריכה] הביקורת עליהם

ניצן וביכלר סופגים ביקורת רבה מכל עבר, עקב הביקורת הנשכנית שלהם לכל-עבר, ימינה ושמאלה כאחד:

מימין תוקפים אותם על ביקורתם את "מדע הכלכלה" הנאו-קלאסי.

משמאל תוקפים אותם אודות הביקורת שלהם על קרל מרקס והנאו-מרקסיזם.

ביקורת יותר נקודתית עלתה נגד התחזית האופטימית שלהם, שהעולם יעבור מכלכלת מלחמה לכלכלת שלום, כפי שפורסמה בספר מרווחי מלחמה לדיבידנדים של שלום מ-2001, תחזית שהתבדתה מהר מאוד:

אסון מגדל התאומים בניו-יורק, הפלישה לעיראק ואפגניסטן ושאר המלחמות ברחבי העולם הפריכו די מהר תחזית אופטימית זו, וב-2004 הם פרסמו את המאמר אפילוג שבין היתר, נועד לתת מענה לאותה החמצה. בערך הבא, מובאות מה"אפילוג" בנושא זה - משלום של שווקים למלחמה עולמית בטרור.

[עריכה] ספרים

[עריכה] מרווחי מלחמה לדיבידנדים של שלום

פורסם ב-2001, ומהדורה שנייה ב-2004, בתוספת שני פרקים - ההיסטוריה של הכלכלה הפוליטית ואפילוג. חלק מהתוכן המשיך בספר Capital as Power.

תקציר

" בסוף שנות השמונים עברה ישראל שינוי עמוק. ממשטר של כלכלת מלחמה מתמדת −המאופיין בתקציבים צבאיים גדולים, במעורבות ממשלתית עמוקה, בסטגפלציה כרונית ובהישענות מוחלטת על סיוע אמריקני − נעה ישראל לעבר משטר חדש, המוכתב על ידי סדר עולמי חדש.
הסימנים החיצוניים של המשטר החדש הם נסיגה ממעורבותו הישירה של הממשל בתהליך ההשקעות במשק, קיצוץ במסים ישירים ובתקציבים של השירותים החברתיים, מכירת נכסי הממשל לבעלות פרטית ומדיניות מוצהרת של 'לסה-פר'.
אמנם יש ניסיונות של ממשלות ומפלגות, להאט את התהליך; אך המגמה הכללית מראה שהקבוצות הדומיננטיות בחברה הישראלית נוטות לכלכלת שלום ולהשתלבות במשק העולמי – תוך הכרה בצורך הדחוף לפתור בדרך כלשהי את הסכסוך הערבי–ישראלי, אף אם הדבר כרוך בעצמאות מדינית של הפלסטינים.
המגמה הזאת משולבת בעלייתה ובהשתלטותה של התרבות העסקית שבאה עם נפילת האתוס הציוני-קולקטיביסטי, ומעל לכל תוך כרסום מתמיד באידאולוגיות הממלכתיות והמיליטריסטיות שהיו דומיננטיות בחברה הישראלית עד תחילת שנות התשעים."

[עריכה] Capital as Power

פורסם באנגלית ב-2009. תקציר:

התאוריות המקובלות של הקפיטליזם שקועות במשבר עמוק: אחרי עשרות שנות וויכוח, הן עדיין לא מסוגלות לומר לנו מהו "הון". ליברלים ומרקסיסטים, שניהם רואים את ההון כישות כלכלית שניתנת לחישוב/כימות ביחידות אוניברסליות של "תועלת" ו"עבודה מופשטת", בהתאמה.
אך יחידות אלו הן פיקטיביות לחלוטין. אף אחד מעולם לא הצליח לצפות בהן או לחשב אותן ומסיבה טובה: הן לא קיימות. מאז שהליברליזם והמרקסיזם תלויים ביחידות לא-קיימות אלו, התאוריות שלהם תלויות על בלימה. הן לא יכולות להסביר את התהליך המשמעותי ביותר - צבירת ההון.
הספר הזה מציע חלופה רדיקלית. לפי המחברים, "הון" אינו ישות כלכלית צרה, אלא כימות סימלי של הכוח. יש לזה קשר קלוש עם "תועלת" או "עבודה מופשטת", והוא משתרע הרחק מעבר למכונות וקווי ייצור. הון, טוענים המחברים, מייצג את הכוח המאורגן של קבוצות ההון הדומיננטי לעצב ולברוא מחדש את הסדר החברתי.
בשפה פשוטה, נגיש להדיוטות ולמומחים באותה המידה, הספר מפתח כלכלה פוליטית חדשה. הוא לוקח את הקורא לאורך ההיסטוריה, השערות ומגבלות של כלכלת הזרם המרכזי והתאוריות הפוליטיות הקשורות/כרוכות. הוא בוחן את ההתפתחות של ההגות המרקסיסטית על הצבר ההון והמדינה. והוא בונה תאוריה חדשנית על ההון ככוח פוליטי והיסטוריה חדשה של "מבנה הכוח הקפיטליסטי".

[עריכה] מאמרים

[עריכה] Can Capitalists Afford Recovery?

המאמר (באנגלית) טוען שמה שאנו מכנים "משבר" אינו אלא מנגנון הצבר ההון עבור בעלי ההון, ומכאן, שהם לא ממהרים לסיים אותו. תמצית המאמר:

האם הקפיטליזם יכול להרשות לעצמו התאוששות כלכלית?
חוקרים וקובעי-מדיניות מכל האסכולות הכלכליות והפוליטיות נצמדים לשאיפה להתאוששות כלכלית.
עבור כלכלני הזרם המרכזי (הניאו-קלאסיים) שאלת-המפתח היא איך לממש את אותה התאוששות. עבור כלכלני הזרמים האלטרנטיביים (הטרודוקסים), הסוגיה המרכזית היא, האם בכלל ניתן לקיים צמיחה יציבה ובת-קיימא?
אנו רואים ב"הון" לא רק אמצעי-ייצור אלא אופן-שליטה, אנו חושבים שהצבר ההון ניזון לא מ"צמיחה כלכלית" וה"השקעות", אלא מאבטלה וקפאון כלכלי (סטגנציה). ואם הצבר ההון תלוי במשבר, מדוע שבעלי-ההון ירצו התאוששות?

[עריכה] ההיסטוריה של הכלכלה הפוליטית

[עריכה] פעילות

שמשון ביכלר מלמד כלכלה במכללות שונות בישראל, ובסדנת כלכלה פוליטית בת"א - מדע ומהפיכה - עושות/ים כלכלה פוליטית.

יהונתן ניצן הוא מרצה מהמניין באונ' יורק בטורונטו, קנדה - רשימת קורסים, ומדי שנה מקיים את כנס Capital as Power.

הם מפרסמים מאמרים על בסיס קבוע באתרם: http://bnarchives.yorku.ca/


[עריכה] מקורות חיצוניים

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים