סיכום ישיבה להכנת מערך שיעור - כמה עולה צדק חברתי?

מתוך שקוף באוהל
גרסה מתאריך 14:00, 2 בנובמבר 2011 מאת 109.160.232.70 (שיחה)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פרוייקט שיעורים בתיכונים

סיכום ישיבה למערך שיעור לתיכונים.

1.11.2011 20:00-22:00 אוניברסיטת בן גוריון. באר שבע.

נוכחים: עמית (מהיוזמים והרכז של הנושא), לוטן (תא חינוך), ריקה (ש"ש), מוריס (ערבות), שי (סטודנטית לחינוך), נילו.


רקע:

התוכנית צמחה בעקבות הרצון שזוהה בקרב בני נוער לדעת על המאבק.

כפיר העלה זאת במכתב לחינוך בב"ש, ובמערכת הביעו התעניינות ונכונות.

הצעה: להתמקד בשכבת גיל ספציפית מפאת קוצר זמן ומחסור במדריכים. כנראה שכבה י'.

להגיע לכמה שיותר בתי ספר, אך לא בטוח שלכולם. דגש על כיתות רגילות ובתי ספר רגילים.


מטרת השיעור:

לעודד שיח חברתי-כלכלי הנע סביב רווחה מול ניאו-ליברליזם.

בשלב זה השאיפה היא ליצירת מודעות ועניין, לאו דווקא לדחוף לאקטיביזם.

המטרה איננה: א. להסביר למה הייתה מחאה, ב. להסביר את מהלך המאבק.

השאלה המוצגת לתלמידים: באיזה חברה אני חי או רוצה לחיות? ויצטרכו לענות בהסתמך על המודלים כלכליים שיוצגו.

איך המדיניות, החוקים של הממשלה (פוליטי) משפיע על האזרחים (חברתית) – מקבל התייחסות עקיפה.


כללי:

דרישות מהמדריכים: ידע היסטורי של נקודות מפנה בתולדות המדינה בתחום החברתי-כלכלי.

אורך השיעור: 40 ד' או שעה וחצי. אנו בונים תוכנית לשיעור של שעה וחצי.


הצעות למהלך השיעור:

פחות פרונטלי ויותר שיח ודברים שיעלו ביניהם, מעגלי שיח כמתודה לשיח מסודר.

הצגת מבנים ושיטות כלכליות חברתיות. שמש אסוציאציות- מהו צדק חברתי.

תערוכת כתבות או כרזות או שלטים של המחאה. הצעה גם להצגת סרטון שבמהלכו התלמידים צריכים לכתוב את הסיסמאות ששהם רואים, אך זה דורש אמצעים לוגיסטים (מקרן ומסך).

ולדון לדוגמא בשאלה מהי אחראיות המדינה מתוך נושאים אלו.

הצגת דילמה: טיול שנתי, תלמידים עובדים


הערות:

ההנחה היא שהקצבת הכספים של מערכת (כמו הממשל) היא ביטוי של הערכים שמקדמת המערכת.

בעוד חודשיים תערכנה בבתי הספר פעילויות "להיות אזרח" ואפשר אולי לשלב עם התוכנית שלנו.


מערך שיעור מוצע:

1. פתיחה: הצגת שלטים מהמחאה.

2. הצגת דילמה: טיול שנתי. (חלופה: לקיחת שיעורים פרטיים, תלמידים עובדים)

חלוקה לשני מעגלי שיח בהנחייתנו. השאלה: מה עושים כאשר לחלק מהתלמידים אין כסף להירשם לטיול השנתי? (הצעה להציג דילמה שונה לכל מעגל ולעשות את הקישור בסוף).

קבלת החלטה של כל מעגל והצגתה לכתה.


3. חשיפה למודלים כלכליים-חברתיים: מדיניות רווחה וניאו-ליברלית.

להראות את עוגת התקציב ומשם להגיע אליהם. שאלה: כמה מהם לקחו שיעור פרטי, מה זה אומר שיש כאלה שלא...

4. חזרה לשני מעגלי השיח. השאלה: באיזו מדינה את/ה היית רוצה לחיות?

קבלת החלטה של כל מעגל והצגתה לכתה.

5. להשליך מיקרו על מאקרו מדיני - עימות של ההחלטה בדילמת הטיול לעומת המודל הכלכלי-חברתי הנבחר

6. סיכום השיעור: בחזרה מהמאקרו למיקרו - שאלה אישית, ברובד הביתי והלאומי, תחת הבהרה כי "אל תצפה שערך כלשהו יתבטא ברובד הלאומי, אם אינך מקיים אותו ברמה האישית". האנשים הם המרכיבים של המדינה. הצגת הצעות לפעולה עוקבת.


הצעות לפעולה עוקבת אחרי השיעור:

לפתוח דף פייסבוק "נ' זה נגישות לנוער"

הזמנה למעגל שיח של בני נוער ומעגלי שיח בכלל.

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים