פודמוס

מתוך שקוף באוהל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פודמוס (בספרדית: Podemos; בתרגום חופשי לעברית: אנחנו יכולים), היא מפלגת שמאל ספרדית בראשות פבלו איגלסיאס, שהוקמה באפריל 2014 מקרב פעילי ופעילות המחאה ההמונית הספרדית ממאי 2011, ומונהגת על ידי איש התקשורת לשעבר פבלו איגלסיאס.

הבסיס האידאולוגי של המפלגה נטוע בהתנגדות למדיניות הצנע הכפויה של האיחוד האירופאי, היפרדות ספרד מנאט"ו, ביטול המלוכה הספרדית והענקת זכות ההגדרה העצמית למיעוטים החיים בה ויצירת אלטרנטיבה לשתי מפלגות השלטון הוותיקות בספרד.

המפלגה התמודדה לראשונה בבחירות לפרלמנט האירופאי בשנת 2014, וזכתה לכ-8 אחוזים מהקולות שתורגמו ל-5 מנדטים. הן מצע המפלגה, והן המועמדים מטעמה לחברי הפלרמנט, נבחרו בבחירות דמוקרטיות באופן מלא בה כל אדם קיבל את הזכות לבחור ולהיבחר (פריימריז פתוח). בפרלמנט האירופאי, המפלגה הצטרפה לברית השמאל האירופי המאוחד/השמאל הנורדי הירוק, בה חברה גם מפלגת "השמאל המאוחד" הספרדית. לאחר הבחירות, הכריז איגלסיאס כי חברי הפרלמנט האירופאי מטעם התנועה ידחו את השכר המוצע בגובה 8,000 אירו, עבור שכר של 2,000 אירו בלבד, בטענה שהשכר הגבוה של חברי הפרלמנט הינו מוגזם ומוביל לשחיתות. מקור: וויקיפדיה עברית

[עריכה] קישורים בעברית

[עריכה] קישורים באנגלית

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים