פרשת מילטון-פארק The Milton-Park Affair

מתוך שקוף באוהל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

זהו דף הקשור ליוזמת מאגר ידע קואופרטיבי. דפים נוספים הקשורים ליוזמה ניתן למצא כאן.


The Milton-Park Affair
Canada's largest citizen-developer confrontation
Claire Helman
Véhicule Press, Montreal 1987
פרשת מילטון-פארק
העימות הגדול בקנדה בין אזרחים ליזמי-פיתוח
קלייר הלמן
הוצאת ויקול, מונטריאול 1987


סיכום כללי, תרגום מאנגלית והערות על חלקים נבחרים מהספר:


תוכן עניינים

[עריכה] הקדמה

זהו סיפור אודות מה נדרש בכדי לנצח, בדרך זו או אחרת. תוכלו לקרוא לו סיפור בשתי מערכות, הסיפור שעוד לא תם ואולם היעד המרכזי בו הושג, יצירתו של פרויקט הדיור הקואופרטיבי הגדול ביותר בקנדה. הנושא המרכזי נוגע בטקטיקה של שתי קבוצות פעילותים עירוניים, אחת משנות השישים העליזות, והשנייה משנות השבעים הפרגמטיות. שתי הקבוצות נלחמו בקרבות דיור באותה השכונה, אולם התוצאות היו שונות למדי.

לא כל הארועים נמצאים פה בסדר כרונולוגי שלב-אחר-שלב , ופרטים מסויימים כמו מורכבויות המימון, נשארו לאחרים המומחים בנושא. לעומת זאת, כמו קצפת העולה אל-על, הפרקים הבאים מנסים להכיל את המהות העשירה של דרמת האינטרס-האנושי הזו. אם נחוצה תווית, יתכן והיא יכולה להקרא 'ההסטוריה החברתית של מילטון פארק, שכונה פנים-עירונית במונטריאול מ1968-1983'.

במהלך תקופה זו, מתחם עירוני בשטח של 25 אקר, הסמוך לעיר התחתית של מונטריאול, אשר נצבר על ידי יזם פרטי, נהרס חלקית, קומפלקס רב-קומות הוכנס למרכזו, נמכר ברווח גדול, ואז, כמו עוף-החול, קם מהריסה מתוכננת, בכדי להפוך להימור קהילתי נועז. יחד עם תהליך זה, הטקטיקות, המשא והמתן, האינטריגות והלחצים, הכילו לעיתים מאפיינים של סיפור מרגלים. בקנה מידה קטן, סיפור זה יכול להאיר על שכרם של מאבקי כוח, תקציבי ציבור שהוצאו, ועל איך מחויבות צריכה לעיתים להכרך בעָרְמָה בכדי להגשים חלומות.

בשורשי הפעולה יש אנשים: שכנים, פעילותים, סטודנטים, מארגנים קהילתיים, פקידי ממשל, אדריכלים, יזמי פיתוח, אפילו מיליונר או שניים, ושתי נשים ראויות לציון, מהקצוות המנוגדים של הקשת הפילוסופית והחברתית, שעזרו למשוך סיעות לא צפויות לשיתוף פעולה. גיבורים ונוכלים בשפע; לעיתים אותו אדם ימלא את שתי התפקידים. אין צורך להגיד, שנקודות המבט המבוטאות הן מגוונות ולעיתים סותרות.

חציתי את רובע מילטון-פארק ברגל, באוטובוס או ברכב כמעט בכל יום מתוך שלוש עשרה השנים בהם חייתי בסמוך. הכרתי הרבה מהאנשים המופיעים בדפים אלו, חברתית, מהעבודה, או לפחות במבט. מכיוון שלעיתים קרובות הם היו עמיתים, היכרותי איתם, מוגבלת ככל שתהיה, מעצבת את סיפורו של מעשה זה אבל גם, אני מקווה, מעצימה אותו לפרקים על ידי הוספתו של היבט אנושי יותר לפרטיה של ההתארגנות, המשא והמתן, המימון, השיפוץ והמשימה היום-יומית של החיים יחדיו. נושא הדיור בר-ההשגה, נעשה חיוני לקנדים בשנות ה80, בעוד חלומותינו המסורתיים על החיים הטובים משתנים. יתכן וכמה רעיונות ותשובות לאזרחים המתמודדים עם בעיות הדיור שלהם, יעלו מאחורי הקלעים של דרמה עירונית זו, בת חמש עשרה השנים.


[עריכה] ראו גם

[עריכה] לקריאה נוספת

[עריכה] קישורים חיצוניים

[עריכה] הערות שוליים

זהו דף הקשור ליוזמת מאגר ידע קואופרטיבי. דפים נוספים הקשורים ליוזמה ניתן למצא כאן.

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים