תקנון הפיראט הירוק - חלופה 1

מתוך שקוף באוהל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

זהו דף במסגרת יוזמת הפיראט הירוק דפים נוספים הקשורים ליוזמה ניתן למצא כאן.

זהו דף הקשור לדמוקרטיה ישירה. דפים נוספים הקשורים לנושא ניתן למצא כאן.

הפיראט הירוק - חלופה 1

רקע

קבוצת הפיראטים הירוקים מריצה מועמד ישיר לרשימת המפלגה לכנסת בכדי שייצג את החברי המפלגה בקדנציה הבאה כבא כח של התנהלות דמוקרטית דינאמית (נזילה). הגוף השולט, יוכל להחליט לגבי כל הצבעה של בא הכוח ואף יוכל לנסח הצעות חוק או תכניות פעולה לבא הכח.

זוהי הצעה ראשונה איך הפיראט הירוק יתנהל. אתם יכולים להעיר אליה, אם יש יותר מידי אי הסכמות, אנא פתחו חלופה חדשה. ייתכן והיא תהיה טובה יותר מזו. המסמך "הפיראט הירוק" הוא מסמך עם אפשרויות נוסופות.

לחלק מהסעיפים ישנם דברי הסבר בסוף המסמך. תוכלו להגיע אליהם על ידי לחיצה על הקישור בסוף הסעיף.

מסמך זה מחייב את התנהלות הנציג הישיר ואת התנהלות המערכת הדמוקרטית הישירה מולו. מרגע אישורו, ניתן לשנותו רק על ידי הצבעת רוב של חברי מפלגת התנועה הירוקה. זאת למעט במצב של הכרזה על נסיון השתלטות עויינת - ראו במהשך.

תוכן עניינים

[עריכה] 1. הנציג הישיר

[עריכה] 2. בעלי זכות הצבעה ישירה

דברי הסבר: מטרת הצינון של חברי מפלגה רשומים היא להקטין את הסיכוי לכניסת גורמים עויינים למפלגה או להתפקדות מתפקדים של קבלני קולות. באופן כזה חברים רשומים יוכלו לזהות כניסה של גורמים כאלה ולנסות להתמודד עם בעיה זו עוד לפני שחברים אלה נהנים מיכולת השפעה על ההצבעות ולפני שנוצרות בעיות נוספות.

[עריכה] 3. חובות הנציג הנבחר כלפי הבוחרים הישירים

[עריכה] 4. דמוקרטיה דינאמית

[עריכה] 5. זכות וטו

דברי הסבר: יש כאן מתח בין הרצון לפתיחת קבוצת המחליטים ככל האפשר לבין ערכים אחרים :

1. ההתחייבות אל מול הבוחרים הכלליים שהצביעו עבור התנועה הירוקה בבחירות לכנסת. האחרונים הצביעו מתוך הנחה שהנציגים הנבחרים יפעלו ברוח ההבטחות שניתנו לבוחר ערב הבחירות. הבטחות אלה באות לידי ביטוי בעיקר במצע המפלגה ובבחירת רשימת המועמדים. אפשרות וטו מקטינה סיכוי להשתלטות עויינת של גורמים שמטרותיהם סותרות את מטרות המפלגה. בחירה של כלל החברים הרשומים עד לבחירות המקדימות כבעלי זכות הוטו היא הטבעית ביותר בעניינו. גוף הוטו שאני מציע (המתפקדים הראשוניים) מייצג באופן מושלם את הבטחות התנועה ערב הבחירות כי זה הגוף שיאשרר אותן בועידה ושירכיב את רשימת המועמדים.

גוף הוטו לא יטיל וטו בצורה אוטומטית. היה והתקבלה החלטה בניגוד לדעתם של רוב המתפקדים הראשוניים תתבצע הצבעה נוספת האם להטיל וטו. לא כל החלטה שהתקבלה בניגוד לדעתי היא החלטה פסולה ומנוגדת למטרות התנועה ועל כן לא בהכרח אפסול אותו אלא רק אם היא מנוגדת לערכי התנועה ומטרותיה כפי שאני מבין אותם (ולא כפי שנציג מסויים מבין אותה).

2. החלטות פופליסטיות או שגויות. חלק מהתפקיד של נציג בשיטה של משטר נציגים, היא להגיד לציבור שבחר בו: "בדקתי את הנושא לעומק, והדעה של רוב הציבור בנושא היא פחות מבוססת מדעתי" לנציג יש תקופה של עד לבחירות הקרבות כדי להוכיח לרוב הבוחרים בו שהוא צדק והם טעו. ההנחה בדמוקרטיה ישירה היא שמקרים כאלה יהיו נדירים, אבל אנחנו לא יכולים לפסול מראש אפשרות קיום של מקרים כאלה. לכן אנחנו מאפשרים "שסתום בטחון" לנציגים להתערב. דבר זה גם מעמת אותם באופן ישיר וברור עם ציבור המצביעים שלהם ולכן ההנחה היא שהם ישתמשו בו בצורה זהירה ושקולה. תפקיד נוסף שסתום הבטחון הזה הוא הגברת המוטיבציה של שני צדדים ניצים בויכוח להגיע לדיון ולפשרה שמקובלת על ציבור רחב יותר, כדי לא להסתכן בווטו. (חיזוק של דמוקרטיה דילברטיבית).


[עריכה] 6. נסיון להשתלטות עויינת

להלן המנגנון להכרזה על "נסיון להשתלטות עויינת"

[עריכה] 7. תהליך recall

[עריכה] 8. מערכות טכנולוגית

[עריכה] 9. העלאת הצעות חוק חדשות

[עריכה] קישורים חיצוניים

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים