דבוראות

מתוך שקוף באוהל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

זהו דף הקשור לדבוראות. דפים נוספים הקשורים לניתן למצא כאן.

תוכן עניינים

קהילת הדבוראים בישראל

נושא הדבוראות בישראל מנוהל תחת רגולציה כבדה. פקודת הגנה על מזון (מוצרים ושירותים) המהווה חלק מהפקודות לשעת חירום, מעניקה למועצת הדבש סמכויות נרחבות. בין היתר, נדרש כל מגדל דבורים להרשם במועצת הדבש כדבוראי חובב או דבוראי מקצועי, נדרש לשלם "מס" שנתי לפי כמות הכוורות שברשותו, ונדרש לרכוש לעצמו נקודות רעייה, שהן מקומות בהן מותר לו להציב כוורות.

פורומים מקצועיים לדבוראים

בפייסבוק

 • ורדית נובופלנסקי 0544944538
 • רותם מלר 0549463370
 • הילה פופקו 0507302536
 • ברוך אורן 0587799233
 • מומי גרתי0523201634
 • יוסי אוד 054-2275865

ב-ווצאפ whatsapp

 • ורדית נובופלנסקי 0544944538
 • רותם מלר 0549463370
 • אבירם בר 0526560653
 • הילה פופקו 0507302536
 • ברוך אורן 0587799233
 • מומי גרתי0523201634
 • יוסי אוד 054-2275865

להתנדבות בקבוצה, שלחו SMS לרונן: 0542171371

שונות

באתר מועצת הדבש (עדכון אחרון היה ב-2015):

ידע בנושא דבוראות

בטיחות לפני הכל

עוקץ דבורים יכול לגרום למוות.
העוקץ מעורר בגוף תגובה אלרגית. לאלרגים לעוקץ דבורים, הדבר עשוי לגרור קריסת מערכות ומוות תוך דקות ספורות. לשאר בני האדם, מדובר דווקא בתרגולת בריאה למערכת החיסונית. בארץ נפוצה דבורת הדבש האיטלקית, אך קיים בארה"ב ובדרום אמריקה זן דבורים הנקרא "אפריקניות" שהן למעשה זן שנוצר בידי אדם, והוא אלים במיוחד. דבורים אפריקאיות עשויות לתקוף בני אדם באופן מאסיבי - מאות עקיצות בדקות ספורות - מה שגרם כבר למקרי מוות.
עשן, בו נעשה שימוש להרחקת דבורים - הוא חומר מסרטן.
עשן זה דבר רע לגוף. כל בערה במדוף איננה בערה אידיאלית אלא בערה איטית, בטמפ' נמוכה ועם אספקת חמצן משתנה. לפיכך, השריפה מכילה שפע של רדיקלים חופשיים, דיאוקסינים ומתכות כתוצאה מהחימצון (שריפה) הלא-שלמה של חומרים אורגניים. לפיכך, רצוי מאוד להמעיט ולהמנע ככל הניתן מנשימת עשן. את האנרגיה כדאי להשקיע בהמנעות מנשימת העשן, ע"י התרחקות ושאיפת אויר שאינו נגוע בעשן. מסיכת כותנה תתקשה לתת פילטור משמעותי. אם חייבים לעבוד באופן רצוף בסביבה מעושנת, חפשו מסיכות שהפילטרציה בהן מבוססת על פחם פעיל. ההמלצה שלי - כמו כל רעל, העדיפו להמנע משימוש בעשן, הפחיתו את נפח השימוש בו, והתרחקו ככל הניתן מנשימת עשן. וזכרו שסרטן נוהג לחפש את השילוש הקדוש - עומס ותשישות נפשית, פעילות גופנית דלילה, ותזונה עתירת סוכרים מזוקקים. לקריאה נוספת - http://www.madsci.org/posts/archives/2005-02/1109562409.Me.r.html
דונג דבורים הוא חומר דליק מאוד.
נקודת ההבזק של דונג, הטמפרטורה בה אדי הדונג יוצתו - נמוכה מאוד (160 מעלות צלזיוס). בדונג צבורה אנרגיית בערה גבוהה, וגוש דונג הנדלק עשוי להבעיר להבות בגובה רב מעל גובהו של גוש הדונג.

הקורס בדבוראות למתחילים עם לואיז מצוות הflow hive

מבוא לקורס

 1. ההבדל בין כוורת FLOW לכוורת LANGSTROTH
 2. מיקום כוורת - בישראל לכיוון דרום-מזרח
 3. סוגי מסגרות והרכבתן
 4. הכנסת דבורים לכוורת חלק 1 הכנסת דבורים לכוורת חלק 2 הכנסת דבורים לכוורת חלק 3
 5. תפיסת נחיל
 6. הכנסת נחיל גרעיני לתוך כוורת
 7. עונות בכוורת
 8. ביקורת וולד

גידול דבורים - הספר המפורסם של בן נריה

בפורמט PDF, שימו לב, עמוד 41 או 40 ומשהו נמצא בסוף הספר, בגלל סריקה שהתבלבלה. קישור להורדה

הזזת כוורות

באור שמש - מומלץ להזיז כוורות חצי מטר כל יום. ככה הדבורים יכולות עדיין לזהות את הכוורת.

בחשיכה ניתן להזיז באופן חופשי. מומלץ להזיז מעל 3-4 ק"מ כדי שהדבורים לא יתבלבלו ויחזרו לבית הישן.

הזזה של פחות מ-3 ק"מ

ברוך: בוקר טוב. צריך ייעוץ. הזזתי כוורת מרחק של 1200 מטר בלילה. בבוקר, הגיעו כ-30 דבורים חזרה למיקום הישן של הכוורת. שאבתי אותן והחזרתי לכוורת החדשה, הם שוב חזרו למיקום הישן של הכוורת. מה לדעתכם אפשר לעשות כדי להשיב שקט לשכנים?

אבירם: שמת מול הכוורת מחסום? ענף או קרש?

רודד: המרחק לא מספיק... תרחיק לשלוש ק"מ

יהונתן: אם אין אפשרות להרחיק יותר....ממטרה...מטז מים קבוע על הפתח....מונע יציאת דבורים ולא חונק....בסוף הזיכרון שלהם ימחק...יומיים ...🐝🐝🐝

הילמר: לי זה גם קרה... אבל אחרי שלוש או ארבע פעמים של החזרת הדבורים לכוורת/למיקום החדש, הן כבר לא חזרו למיקום הישן... קצת סבלנות ובסוף הדבורים לומדות את מיקומן החדש...

אבירם: חשוב להניח מחסומים לפני פתח הכוורת במיקומה החדש. כך הדבורים יסמנו את הכוורת ולא סתם יצאו במעוף ישיר ואחכ יחזרו למיקום הקודם

כוורת חסרת מלכה

יצירת מלכות בכוורת ברת-הקיימא

[מתוך: https://www.youtube.com/watch?v=R7tinVIuBJ8] דבורים יוצרות לעצמן מלכה באחד מ-3 מקרים:

אם המלכה נעדרת מהכוורת, הדבורים יכינו לעצמן מלכה חדשה. הן יבנו מלכון (תא לגידול מלכה) סביב תא תא שבו זחל דבורה-פועלת נקבי, ואז יציפו את התא כדי שהזחל יעלה אל המלכון. חלק מהדבוראים חושבים ששיטה זו נחותה כי הדבורים עלולות לבחור זחל בן מעל 12 שעות, למשל זחל בן יומיים. ואז המלכה שתיוולד עשויה להיות נחותה יותר ממלכה שגדלה בדרכים אחרות.
אם הדבורים שמות לב שתפקוד המלכה פגום, הן בונות מלכון והמלכה מטילה ביצה בתוך המלכון. ואז הפועלות מגדלות את המלכה הבאה כמלכה, כבר מהרגע הראשון. אפשר לעקור מחוש אחד למלכה, וזה בהחלט יגרום לפועלות לגדל מלכה חדשה בתהליך ה'החלפה באחר'.
הדבורים מגדלות מלכות חלופיות כחלק מההכנה ליציאת נחיל מהכוורת. זו הדרך הטובה ביותר לגדל מלכות כי הדבורים יוצרות יותר מלכונים, הדבורים עושות את זה כאשר יש הרבה דבורים פועלות בכוורת, וכאשר התזונה מהמרעה בשיאה.

שיטת Brother Adam 10+10: לקחת כוורת חזקה, של 2.5 קומות ולד, להציב מעליה רשת לימן, ומעל הרשת להציב עוד 3 קומות של ולד. זה ייצור כמות דבורים עצומה שתתניע את אינסטינקט ההתנחלות. ביום הgrafting מוודאים שאין מלכונים גם בקומות התחתונות וגם בעליונות. ואז מביאים חלת ולד טריה שבוודאות יש עליה ביצים בנות פחות מ-12 שעות. (ולד בן מעל יומיים וחצי כבר לא יוכל לגדול למלכות).

גידול מלכות

http://www.bushfarms.com/beesqueenrearing.htm

פיצולים

http://www.bushfarms.com/beessplits.htm

גידול/זיווג מלכות שנרכשו במצב גולם (מלכון)

 1. יש להשיג baby nuc boxes מקלקר הניתנות לרכישה או לבנות כאלו משאריות עץ
 2. לכל הפחות 24 שעות לפני קבלת המלכונים, יש להפריד את הדבורים מהמלכה שלהם כדי שריח המלכה הנוכחית יאוורר והם יכירו בכך שהם חסרי מלכה. את הדבורים אפשר להשאיר בתוך כוורת רגילה או להציב אותן כבר בתוך הbaby nuc. אם מעוניינים ללכוד את הדבורים בתוך הbaby nuk, ניתן להכניס אותן לשם ל-24-48 שעות עם מזון כגון דבש או סירופ סוכר. יש להכין 1-3 כוסות דבורים עבור כל מלכון. כוס בודדת תאפשר להשאיר כוורת חזקה בכוורת ממנה נלקחו הדבורים, 3 כוסות יאפשרו כוורת חזקה בbaby nuk שבו תגדל המלכה.
 3. אפשר לתת לדבורים עצמן לצאת ולחזור ל-baby nuk למטרת איסוף מזון. יש לקחת בחשבון שחלקן יחזרו לכוורת המקורית אלא אם יהיה מרחק רב ביניהן (4 ק"מ)
 4. עם קבלת המלכונים, יש להציב כל מלכון בכוורת baby nuc box, להוסיף 1-3 כוסות דבורים ולסגור את הbaby nuc. סרטון הדגמה להקמת baby nucs
 5. להוביל את הnucs למרחק של 4 ק"מ מהכוורת המקורית ממנה הגיעו הדבורים. לסדר אותן בתצורת "משחק הכסאות" אחת עם פתח לדרום אחת עם פתח לצפון וכו' סרטון שמראה את כיווני הפתיחה של הקופסאות. לחלופין, אפשר לעבוד בתצורת "פיצול כוורת", ולהציב את הbaby nuk ליד הפתח של הכוורת המקורית, ולקוות שהדבורים יתבלבלו וחלקן ייכנס לbaby nuc וחלקן לכוורת המקורית.
 6. לציין על הקופסאות את מועד הקמתן כדי שאפשר יהיה לדעת מתי נכון לבדוק האם יש כבר הטלה
 7. כעבור שבוע מיום הצבת המלכונים, יש לבדוק האם המלכה בקעה ומטילה. סרטון המציג ביקורת בbaby nuc. אם לא נמצאו ביצים, יש לבדוק שוב לאחר 5 ימים.
 8. אם נמצאו ביצים, יש לנו מלכה מטילה חדשה. יש להעביר אותה עם הדבורים לקופסת נחילים (גדולה יותר) או למזג אותה לכוורת חסרת-מלכה.

דבוראות ביו-דינמית

פילוסופיה

אבירם בר על גישה ביודינמית - ינואר 2019

אני רוצה להבדיל כאן, עם ובלי קשר למקרה הזה של מיכה, בין שתי גישות - האחת אומרת: *אעשה כמה שיותר*, כמיטב יכולתי, כדי להפיק מהדבורים שאני מגדל כמה שיותר. הגישה השניה אומרת - אני סומך על הדבורים *ואעשה כמה שפחות* בשביל לתת לדבורים לעשות את מה שהן מבינות, כדי להתחזק ולשגשג כמה שיותר.

בגישה הראשונה מנסים למנוע "פחת" ולא לתת לדבורים למות. בגישה השניה משתדלים לתת לדבורים למות ומעודדים את הדבורים החזקות לשרוד.

בגישה הראשונה משתמשים ברעלים, אנטיביוטיקה, מניפולציות, הרג מכוון וכו' - על מנת להשיג כוורות חזקות. בגישה השניה מונעים טיפול ומעודדים ברירה טבעית.

על פי הגישה השניה, בת הקיימא, זה נכון לסמוך על הדבורים. ייתכן וכל הדבורית תמות אך ייתכן והמלכה תתחזק ותתחיל להטיל שוב, יתכן והדבורים תחלפנה את המלכה בעצמן. ייתכן ויש לדבורים סיבה טובה וחשובה לא להחליף את המלכה. מה שנראה בעינינו לא פעם כטעות של "הטבע" ייתכן והוא צעד חשוב מאין כמוהו של הדבורית המסויימת הזאת, לא רק כלפי עצמה אלא ביחס לסביבת הדבורים שבה היא חיה. אני תמיד משתדל (ולא תמיד מצליח) להסתכל על התמונה הרחבה כשמדובר בדבורים ולנסות ללמוד מהן. מה הן באות ללמד אותי בהתנהגות המוזרה והיחודית שלהן הפעם?

עקרונות

עקרונות ראשיים בדבוראות בשיטה הביו דינמית

(מתוך: מהי דבוראות ביו דינמית? ראו גם: תקן דמטר לדבוראות ביו-דינמית

מה שצריך לדעת על דבוראות - for dummies

ציוד שכדאי להביא לפינוי משפחת דבורים שהתנחלה

מזיקים בכוורת

ראו רשימה כאן http://beeaware.org.au/pest_category/established-pests/ וכאן http://beeaware.org.au/pest_category/exotic-pests/

עש הדונג

http://beeaware.org.au/archive-pest/wax-moth-18/#ad-image-0

הצרעה המזרחית (דבור dabur)

צרעה מזרחית טורפת בין 10-40 דבורים ביום. לוקח לה לזלול דבורה כשניה וחצי. 30 צרעות מזרחיות יכולות לחסל תוך שעה כוורת של 10,000 דבורים. שיטת ההדברה המומלצת מתוארת במאמר הבא של משרד החקלאות ומבוססת על הטמנה אחראית של בשר מורעל במלכודת עם פתח שמאפשר רק לדבורים להכנס (במיוחד בזהירות על חתולים ובעלי חיים אחרים).

אריה האובן מפורום "דבוראות דבורים ודיבורים" כותב: "היתה לי הצלחה מסויימת כשריססתי שפריץ של פרונטליין על צלוחית הפתיון [בשר טחון או מזון יבש לחתולים ב.א.]. אפשר לערבב קלות לאחר הריסוס. אני מבלה שעות לראות האם הם מתבייתים על הפיתיון ואז הם יחזרו לזה עוד ועוד - שמחה גדולה. גם משגיח שחיות הבית יהיו בפנים ובערב מחביא בכלי סגור עד למחרת [...] יש לי גם מחבט יתושים משודרג (מפלסטיק, משנות ה-50) לאלו שתופסים את הדבורים הזוחלות 8-10 ביום מווכחדים. מה שבחוץ אללה יסתור... אכן הן נלחמות" 19/8/2015

נחשול מפורום "דבוראות דבורים ודיבורים" כותב: "המשר צריך להיות לח ומפתה. אני שמתי בצלחת מעל הכוורת תוך כמה דקות הן קלטו והתחילה חגיגה. [לגבי חתולים וכלבים שבסביבה ב.א.] תשבי ליד הכוורת עד שיקחו [הדבורים]" 15/8/2015

ורדית נובופלנסקי מפורום "דבוראות דבורים ודיבורים" כותבת: "בשנה שעברה הצרעות פשוט טחנו את הדבורים שלי.. וכשנמאס, הנחתי על הכוורת ותליתי על העץ בקבוקים שרק הצרעות יכולות להכנס (חתכתי להם חלון) ושמתי בפנים בשר טחון עם החומר ששים על הכלבים נגד פרעושים וקרציות (טיפה מהבקבוקון) וזה החזיר את השקט. וגם לא דאגתי מהרעלות משנה. יש לנו הרבה חתולים וכלבים" 11/8/2015

אופיר שמש מפורום "דבוראות דבורים ודיבורים" כותב: "הקונפידור הוא חומר בעייתי לדבורות הדבש! הוא חומר סיסטמי ש(כנראה) מגיע גם לפרחים. [...] האיחוד האירופי השעה לשנתיים את השימוש בחומרים מקבוצה זו. *הדבוראים טוענים שקבוצת הניאוניקוטינואידים שבהם נמצאים הקונפידור ותואמיו, היא אחת הסיבות להיעלמות וקריסת אוכלוסיית דבורות הדבש בשנים האחרונות". 19/8/2015

מלכודת לצרעה ללא רעל: https://www.youtube.com/watch?v=QwXcfd8FXO8 אפשר גם כפתיון לשים בשר טרי שמושך רק צרעות. ואז אפשר לוותר על רשת הנימן בראש המלכודת.

מלכודת יוונית ללא פתיון וללא רעל, תחזוקה מינימלית - http://www.vita-europe.com/products/apishield-hornet-trap/

מאמר על התמודדות עם צרעות בצרפת - http://honeybeesuite.com/beekeeping-with-asian-hornets/

צרעות מזרחיות (דאבורים

אצלי המכה ה 11 מכת צרעות.. פועלות.. כל 10 דקות אני רואה אחת ליד הכוורת .. לא ברור אם אותה אחת או אחרות.. קניתי 3 מלכודות מניר גלים.. לא ממש אפקטיבי ..

מושבת צרעות יכולה למוטט רק כוורת חלשה מאוד

אף פעם לא ראיתי שצרעות הצליחו לחסל כוורת בדרך כלל הן נטפלות לילדות או המתות או לדבש

יש מסביב לכוורות שלי צרעות והדבורים יודעים לטפל בהם טוב

צרעות כן יכולות לחסל כוורת חזקה, היו שנים ברמת הגולן שכוורות חוסלו בכמויות, אלו שניצלו ...הדבורים שבהן עלו מעל רשת ההנימן. הצרעות איכלסו את הקן

דאבורים כן יכולים לחסל

הגנה=

תגידו ..מה קורה אם אני עוטף את הכוורות באיזושהיא רשת עם חורים בקוטר של עיפרון בערך .. שיאפשרו לדבורים להכנס ולצאת  אבל יחסמו דאבורים ? מישהו פה שמע או חשב על כזה דבר ?

אני חשבתי על כך אבל יש בעיה אחת. מה קורה עם יש החלפת מלכה והיא צריכה לצאת להזדווגות.

בגדול יש פתרון נוסף מאוד פשוט וזול. אצלם מאוחר יותר אבל הגדול זה קרש שמחובר בכניסה ומצר את גובה הפתח ל7 ממ או 8. ואז הצרעה המזרחית לא נכנסת פנימה

כל שיטות ההתגוננות יכולות למנוע כניסת צרעות לכוורת... ועדיין הים מלא כרישים. הצרעות יתפסו את הדבורים והצרעות יצודו אותם בכניסה ויציאה, על יד המים...פרחים...גם לצרעות יש ולדות להאכיל

אני גר באזור מרובה צרעות. עובד עם הנמחת הפתח ומלכודת על מקור המים. בלי רעל. בנתיים עובד מעולה.


לכידה

או ללכוד ואז שמים מלכודת מעל מה שהצרעות אוהבות שזה או אוכל מתוק או מעל המים.

הרעלה

תוך דקה אין ריח

ואם אתה שואל למה זה קורה-זה בגלל ה״שלי״, אוהבים טבע וחיות ואנשים ,אבל כל אחד אוהב יותר את הדבורים ״שלו״, הדבורים שלי,הכלב שלי,הילד שלי.שם הבעיה...
עוד מחשבה בנושא היא האחריות שלנו לגבי יצירת מצבים המאפשרים התפרצות ועודף של מין מסוים.

ראה ערך החקלאות ועניני החזירים תנים דררות ועוד.

זה באמת שאלה כמעט פילוסופית כי על אותו משקל גם הוורואה הוא חלק ממארג החיים והסדר בטבע... הדילמה שאתה מעלה נכונה ואין לה תשובה שהיא שחור או לבן
גם כשהיה מקובל להשתמש בזרחן אורני בפתיון...לא הצלחנו לדגדג את כמויות הצרעות...

אין שמץ של סיכוי להשמדת זן ופגיעה באיזון בטבע בשיטה הזו ובמיוחד בפתיון שבבסיסו הוא ניקוטין...טבק

צרעות גרמניות "קטנות"

בוקר טוב. רואה שאתמול ניהלתם דיון על הדברה וזה בדיוק הנושא שלי. צרעות גרמניות (אני מניח שככה קוראים להן) כלומר הקטנות בגודל של דבורה, הקימו קן אצלי מעל הביוב. נתתי להן לחיות שם בכיף כמה חודשים והיום יש לי סתימה בביוב וחייב להזמין אינסטלטור.. אז שואל את עצמי האם יש דרך להבריח אותן בלי להרוג אותן ובלי שיתנקמו בי , למשל עם עשן או עם bee-go, או אפילו לנסות להעתיק להן את הקן למקום אחר... או שחייבים k300?? תודה

אם אתה יכול להפיל את כל הקן לקופסת6 קרטון פשוט לחתוך אותו בעדינות ולבוא בלילה להעביר אותו הכי טוב. רק בלילה הם בתוך הקן מבחינת סיכון שווה ערך לרסוס עם קי 300. פשוט תוריד אותו עם מקל. ממולץ מוקדם בבוקר כשקר וחשוך ותרחיק אותו משם ליער. אחריזה תדאג לשים רשתבמקום שלא יבנו אותו מחדש.

אם אתה רוצה להדביר אותו. קח קופסת קרטון בגודל של הקן עשה לה לור קטן. תניח על הקן ודרך החור תדביר אותו

אם אתה עובד עם חליפת דבוראים אתה לא צריך לחשוש מעקיצות צרעות כאלו. השוואה לעקיצת דבורה זה דגדוג שריטה

רקבון עץ

ציפוי פריטי כוורת בשמן פשתן מעורב בדונג דבורים למניעת ריקבון העץ=

לפי השיטה הביו-דינמית, כדאי לצפות את הכוורת בשמן פישתן, עדיף אורגני אם יש. ובעדיפות גבוהה יותר שמן פשתן מעורב בדונג דבורים טהור. שמן פשתן אורגני אפשר למצא בחנויות טבע. דונג דבורים אפשר גם לרכוש בחנויות טבע (להסרת שיער) ועדיף יותר לבקש דונג מדבוראים שבד"כ יש להם עודפים גדולים מהחומר הזה. את השמן והדונג ממיסים ביחד בטמפ' נמוכה ובו ניתן לצפות את עץ הכוורות. לי היה ניסיון די רע כשניסיתי להשתמש במברשת צבע כדי לצבוע/לשמן את הכוורות - החומר התקרר והדביק את שיערות המברשת.

הטבלת פריטי כוורת בשעווה חמה למניעת ריקבון ולחיטוי העץ

רוב המידע מתוך המאמר הטבלת כוורות בשעווה חמה.

איפה דבורים עושות קקי?

http://www.straightdope.com/columns/read/2927/do-bees-poop-in-their-honey

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים