מגן דבורים אדום

מתוך שקוף באוהל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

זהו דף הקשור לדבוראות. דפים נוספים הקשורים לניתן למצא כאן.

מגן דבורים אדום היא קבוצה של 120 דבוראים מתנדבים מרחבי ישראל, שמפנים בהתנדבות דבורים שהתנחלו בצורה שיוצרת סיכון או הפרעה לבני אדם.

תוכן עניינים

מקרים דחופים / חיים ומוות

מגן דבורים אדום הינה קבוצת מתנדבים אשר פועלת באהבה בשעות הפנאי של המתנדבים שלנו. אם נדרש שירות דחוף בזמן אמת, קיימים בשוק גם דבוראים העוסקים בפינוי נחילי דבורים בתשלום. הם יוכלו להציע לך פינוי בלוח זמנים מוגדר מראש. [רשימת מפני דבורים בשכר]

המכתב של אבירם בר למבקשים פינוי

שלום, שמי _, דבוראי ורכז ב"מגן דבורים אדום".

אנו קבוצת מתנדבים המפנים דבורים בהתנדבות מלאה על מנת שלא יפגעו בהן. הדבורים חשובות לבני האדם ומאביקות כ70% מגידולי השדה והפרי. בהוראת המשרד לאיכות הסביבה - אסור להשמיד דבורים. אנו מעבירים את הדבורים למקום מבטחים.

אנו עושים הכל על מנת להענות לפניתך אך מכיוון שהעונה הנוכחית שופעת בהתנחלויות ואנו עמוסים מאד, לפעמים עוברים מספר ימים עד שמתנדב מגיע לטפל במקרה. אנא התאזרו בסבלנות.

הדבורים אינן מזיקות לבני אדם ולמרות שיש להן עוקץ, הן לא תעקוצנה אלא אם כן מטרידים אותן.

אין לנסות למגר את הדבורים לבד ובטח שלא לרסס, להבעיר, להתיז מים, לנסות לעשן את הדבורים וכיוצא בזה.

אנחנו לא מגיעים לפנות דבורים לאחר שנפגעו מריסוס או חבלה אחרת.

אנא שלחו לי את הפרטים הבאים על מנת שאוכל למשיך לטפל בקריאה:

 1. שם מלא.
 2. כתובת מדוייקת.
 3. מספר הטלפון שלכם רשום בהודעה.
 4. תמונה טובה של מיקום הדבורים, מחוץ ובתוך המבנה.

בנוסף אנא ענו על השאלות הבאות:

 1. האם ראית את הדבורים מגיעות לראשונה כנחיל ואם כן באיזה תאריך.
 2. אם לא ראית את הדבורים מגיעות כנחיל, באיזה תאריך הבחנת בהם לראשונה?
 3. היכן הדבורים נמצאות?
  • בארגז תריס?
  • בכיס חלון?
  • בצמוד לצנרת מזגן או ניקוז?
  • על עץ?
  • על שיח?
  • במקום אחר, פרטו _
 4. באיזה גובה נמצאות הדבורים? האם המקום נגיש בשכיבה? בעמידה? על סולם ביתי רגיל? סולם ארוך? מנוף? סנפלינג?

לאחר קבלת הפרטים אנו מפרסמים את הקריאה בין מתנדבינו ומחכים למענה של אחד המתנדבים שנמצא באזורך.

תודה על פניתך ועל הסבלנות.

קצת על פינוי נחילי דבורים

דבורים בדרך כלל מחפשות מרחב בגודל של 2 קופסאות נעליים. והן מצאו את זה בתוך קיר לבנים , קיר גבס, או בין חפצים אחרים. ברגע שהן מגיעות למחסה הזה, הן מתחילות לבנות בתוכו חלות בהן הן מטילות ביצים ולאט לאט הן בונות אימפריה. ככל שהן נמצאות במקום מעל 3 ימים, יהיה קשה מאוד לשכנע אותן לצאת בדרכי שלום. אז נדרשת פעולה אגרסיבית יחסית של הוצאתן בכח עם חלות ההטלה שלהן. כדי להצליח בהוצאת הדבורים עם חלות ההטלה שלהן, נדרש שהדבוראי יוכל להכניס לתוך המחסה של הדבורים את היד שלו וכן את הראש (כדי לראות מה קורה). את חלות ההטלה אנו מוציאים לתוך קופסת עץ סטנדרטית של דבוראים. אם הפעולה מצליחה, המלכה עוברת בשלום לקופסת העץ ומתחילה לשחרר פרומונים שמושכים את שאר אלפי הדבורים גם לקופסת העץ. ואז לעיתים נדרשות כמה שעות עד שכל הדבורים מתנקזות לכוורת החדשה. ולפעמים המלכה בורחת או נפצעת בתהליך העברת חלות ההטלה. ואז הדבורים מבולבלות ואינן יודעות האם להישאר במחסה הישן או לעבור לארגז העץ ואז יש בעיה. כך שהטיפול עשוי להיות מיידי, כרבע שעה, ועשוי להמשך עד 3 ימים.

במקרים רבים נדרש לשבור את הקיר - או באמצעות מנוף או מהחלק הפנימי של הדירה, ולהוציא אותן מהרווח שהן נמצאות בו בין הבלוקים. נדרשת הסכמת הדייר או בעל הדירה לחציבה בקיר. במקרים שהשבירה מבוצעת מחוץ לבניין, יש לוודא שכל השכנים בבניין מבינים שמתבצע טיפול שיקח כמה שעות עד כמה ימים ובסופו הדבורים לא יהיו בקיר. משום שהיו מקרים שבהם שכנים ניסו לחבל בתהליך הפינוי. אם השבירה מבוצעת מתוך הבניין, יש לוודא באיזו דירה נדרש לשבור את הקיר וכן זה יצריך שהחדר הרלוונטי יהיה פנוי מבני אדם למשך יומיים.

לאחר הטיפול, קורה לעיתים שכמות דבורים בנפח של בין כדור פינג-פונג לכדור טניס, אובדת ונותרת באיזור המחסה הישן. במקרים כאלו הדבורים יישארו שם עד שבוע ולאחר מכן יתפזרו. בשל היותנו צוות מתנדבים, לא נוכל לסייע בפינוי "שאריות" דבורים כאלו. אם נותרו דבורים בנפח של כדור סל ומעלה, נביא מתנדב שיחלץ אותן.

לאחר הטיפול, לעיתים נדרש לנקות את המחסה הישן וסביבת הפינוי משאריות דבש וכן לסגור באמצעות דבק שפכטל את החציבה בקיר. אלו טיפולים שעליכם יהיה לעשות בעצמכם.

כמה זמן לוקח טיפול?

מה נדרש מכם?

 1. שלחו לנו כתובת של מקום הפינוי וטלפון של איש הקשר הרלוונטי.
 2. שלחו לנו צילום של מקום העבודה ממנו יוכל המתנדב לפרוץ פתח למחסה הקיים ולהכניס אליו בבטחה ובנוחות יחסית יד וראש.
 3. אנו מצילים רק זן אחד של דבורים - דבורי דבש. עם זאת במשפחת הדבוראיים קיימים אלפי מינים. במידת האפשר שלחו לנו צילום של דבורה אחת כדי שנוכל לוודא שמדובר בדבורת דבש.
 4. במידה ולא קיבלתם מענה תוך יום-יומיים, אנא חזרו שוב בטלפון אל אותו המתנדב שאליו העברתם את הפנייה, ובקשו ממנו לנסות לחפש שוב מתנדב.
 5. אנו עושים את הפינויים בהתנדבות, איננו דורשים תשלום. עם זאת, אנו כן דורשים יחס מכבד למתנדבים שלנו, והבנה שללא התנאים שתוארו כאן למעלה, לא נוכל לסייע בחילוץ הדבורים.

אבחנה בין דבורים למינים אחרים

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים