מדע ומהפיכה - עושות/ים כלכלה פוליטית

מתוך שקוף באוהל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תוכן עניינים

סקירה

מתוך דף האירוע המתגלגל: [מדע ומהפיכה היא סדרת] הפגישות הדו שבועיות שלנו עם שמשון ביכלר ("רווחי מלחמה, דיבידנדים של שלום", "capital as power"), שי גורסקי ושות', בניסיון להבין את יחסי הכוח הממשיים מאחורי הון, פוליטיקה וצבא, באמצעות ניתוח של אקטואליה, טקסטים פופולריים ואקדמיים וחשיפת המשמעויות האמיתיות מאחוריהם. הדיון הוא פתוח בהשתתפות מלאה של הקהל.

את המפגשים הראשונים נקדיש לנושאים נבחרים מן ההיסטוריה של המתמטיקה והפיזיקה ובמקביל נציג את קשרי הגומלין שלהם עם האסכולות והאידיאולוגיות המרכזיות בכלכלה-הפוליטית. האסכולות שייבחנו הן: הדוקטרינה הניאו-קלאסית והאסכולות המרקסיסטיות. בהמשך נציג ונדון בתאוריית ההון ככוח (capital as power) כדרך חדשה להבנת המציאות הפוליטית והחברתית.

אנחנו נפגשים/ות בימי ו׳ ב"מקום לשבט" מעל הבר-קיימא. בהמשך תיפתח קבוצת מחקר למעוניינות/ים שמטרתה לנסח שפה כלכלית חדשה. בואו בהמוניכם/ן

~~ הכניסה חופשית אך נשמח לתרומתכם/ן ב"תיבת הקסמים" לאריכות ימים של "מקום לשבט" ~~

ריכוז הידע

גרסת ה-3/4/2014

תיקיית הסדנא הציבורית בגוגל דרייב

תוכנית הסדנאות בהצעה ראשונית ונסיונית, פתוחה לשינויים ולשיפורים


תיעוד מפגשי הסדנא

הקלטה של מפגש הסדנא ב- 22.2.13

ניתוח אנליטי של האלגוריתם הפיננסי שעומד בלב הקפיטליזם המאוחר

אתר ה"אלמנטים" של אוקלידס, שנעשה בו שימוש בסדנה

הגדרות והנחות (עם תרגום לעברית), מתוך הספר הראשון של אוקלידס

דפי תרגול שחולקו במפגש ב- 22.2.13: דף ראשון דף שני

פתרונות לתרגילים: פתרון דף ראשון פתרון דף שני

חומרים שחולקו במפגש ב- 8.3.13:

דוגמא 'כלכלנית' לקביעת המחיר והכמות בשוק מונופולי/"תחרותי"
תרגום הגדרות וטענות מהספר החמישי והעשירי של אוקלידס
תרגול (מתבסס על החומר שחולק/הועלה)

המשבר הכלכלי העולמי - שמשון בראיון מדבר על ניתוח כלכלי-פוליטי עכשווי ומשתף במחשבות ראשוניות לגבי מדיניות חלופית

נושאים

הפרדת הכלכלה מהמדינה

הפרדת הריאלי מהנומינלי

היסטוריה של הכלכלה הפוליטית

הפרכת הנחות היסוד של הנאו-קלאסיים

ביטקוין

אז מסתבר, שגם הביטקוין, המטבע החופשי האולטימטיבי, אינו מוגן מתהליכי המונופוליזציה המתרחשים בכלכלה "המקולקלת". וזאת, ללא מעורבות או כפיה ממשלתית, אלא רק כתוצאת פועלם של שחקני שוק הביטקוין החופשי. נורא מפתיע.

ביטקוין אולי יצטרך לעבור עיצוב מחדש לצורך תיקון חסרון משמעותי המאפשר לחברה יחידה לעשות מניפולציות במטבע.
"אנחנו הצענו מערכת להעברות אלקטרוניות שאינה נסמכת על אמינות", כך סיכם הממציא המסתורי של הביטקוין סאטושי נאקמוטו את עבודתו ב – 2008 אשר מתארת את עיצוב הבסיס של המטבע. אך בשבוע שעבר זה נהיה ברור שהמטבע הדיגיטאלי, השווה יותר מ – 7.6 מיליארד דולר, נסמך על אמינות אחרי הכל.
במהלך יום שישי האחרון חברת כריית ביטקוין הידועה תחת השם GHash.IO הייתה בעמדה המאפשרת לה לחסום טרנזקציות ולבזבז ביטקוין יותר מפעם אחת. הכוח הזה נבע מהעובדה שהחברה שלטה בפרק זמן זה ברוב כוח החישוב הגלובלי אשר מעבד ומאמת טרנזקציות ביטקוין.
נאקמוטו צפה והבין שהתרחיש המדובר הוא אפשרי, אבל עיצב את המערכת תחת ההנחה שזה לא יהיה מעשי לגוף מסוים להכיל כוח חישוב גדול כל כך.
למעשה ככל שהביטקוין הוסיף לערכו מספר שחקנים גדולים בענף הכרייה, כמו GHash.IO, צברו הרבה כוח והשתלטו על התחום. למרות שהתקפה כזאת תתגלה במהירות, ההשפעה על הרעיון הבסיסי ועל המחיר תהיה משמעותית. המתכנתים אשר מתחזקים את הביטקוין מתמודדים עכשיו עם אתגר לא קטן של שינוי פרוטוקול המערכת כדי למנוע מתרחיש כזה להפוך למציאות.
פול לכרייה GHash.IO (וחברות דומות נוספות) בעצם מאגד קבוצה של אנשים אשר מצטרפים אליו כדי להפוך את תהליך הרצת תוכנות הכרייה לצפוי יותר. מערכת הפול בעצם אוספת את הזכיות הלא סדירות של חבריה ומחלקת בינם בצורה צפויה יותר, תוך לקיחת חלק קטן מהביטקוין שנכרה אליה כתשלום על השירות. GHash.IO הפכה לכה גדולה בגלל שהיא אפשרה למשתמשיה להתחיל להשתמש במערכת בקלות רבה ולהמיר את הזכיות למטבעות אחרים.
תהליך של תיקון ושינוי המערכת לצורך מניעת הבעיה הוא מורכב ומאוד רגיש בשל העובדה שחומרת הכרייה הנפוצה בשוק לא בטוח שתהיה מותאמת לשינוי כזה ויכולה לערער את כוח העיבוד והאימות של טרנזקציות ביטקוין.

ראו גם

לקריאה נוספת

ראיון בנושא הסדנא בתוכנית "הטרקלין החברתי", ברדיו הבינתחומי (דקה 19:00) קישור ישיר לקובץ

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים