מניפסט המחאה הבינלאומי

מתוך שקוף באוהל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

נכתב ע"י תנועת המחאה העולמית לקראת ה-12 למאי 2012.

מסמך זה מציג את עקרונות היסוד של סך תנועת המחאה העולמית.

תרגום: אלונה, שני כהן ואסתי הורן


תוכן עניינים

[עריכה] עקרונות

אנחנו חיים בעולם הנשלט על ידי כוחות שאינם עוד מסוגלים להעניק חרות וכבוד לאוכלוסיית העולם (וספק אם אי פעם היו מסוגלים). עולם בו נאמר לנו שאין חלופה לאובדן זכויות שהושגו במאבקים קשים וארוכים בדורות הקודמים.

אנו מוצאים עצמנו בעולם בו הצלחה עומדת בסתירה לערכים אנושיים מהותיים, כגון סולידריות ותמיכה הדדית. יתר על כן, כל מה שאינו מקדם תחרותיות, אנוכיות ותאוות בצע נתפס כמקולקל. אידיאולוגיה בלתי-מוסרית זו מחוזקת על ידי המונופול של אמצעי התקשורת הגדולים, אותם אמצעים שמייצרים את הקונצנזוס הנדרש לשימור מערכת זו שנעדרת צדק, הוגנות וקיימות מתמשכת.

אנו מגנים את המצב הנוכחי של כדור הארץ שלנו, ותובעים יישום של מדיניות אחרת המיועדת לעודד ולקדם את רווחת הכלל.

אנו מגנים את החלוקה הקיימת של משאבים כלכליים ככזאת בה רק מיעוט זעום נחלץ מעוני וחוסר-וודאות. הדורות הבאים נידונו למורשת קלוקלת של מפגעים סביבתיים שנגרמו על ידי העשירים והחזקים כנגד כולנו. מערכות פוליטיות דמוקרטיות, כאשר הן קיימות, רוקנו מתוכן כמעט לחלוטין. הן נוכסו לשירות אותם אלו שמעוניינים ברווח ותועלת של תאגידים ומוסדות פיננסיים, ללא התחשבות בגורל כדור הארץ או תושביו.

אנחנו מצהירים גם שהמשבר הנוכחי איננו תאונת טבע. הוא נגרם על ידי תאוות הבצע של מי שהובילו את העולם למצב זה. בסיוע מדעי הכלכלה, שאיבדו את ייעודם המקורי לתכנון רווחת הכלל, נוצרה אידיאולוגיה המשרתת כוחות פיננסיים, יושמו פעולות שמדכאות מיליארדי אנשים, מבלי לשאול אותם או לקבל את רשותם, בתואנה כי אין פתרון אחר. הם טוענים שעלינו להותיר את עתידנו בידי אותם מומחים שהורסים אותו.


כאן ועכשיו, חזרנו. התעוררנו, אך לא רק כדי להתלונן. כעת אנחנו מכוונים עצמנו אל הגורמים האמיתיים של המשבר, המדיניות והשקרים שמכוסים ברטוריקה ריקה מתוכן. אנו מציעים חלופות למדיניות כדי לתקן את המצב הנוכחי ולהתקדם לעבר עולם דמוקרטי יותר. אנחנו רוצים עולם בו ערכי החירות, השיוויון, והאחווה שולטים—החלום העתיק של אבותינו שהתקוממו נגד דיכוי בתקופות קודמות ברחבי העולם כולו. אנחנו רוצים עולם בו לכל אישה ואיש הזכות לחתור לאושר כפרטים וכקהילות.

[עריכה] מניפסט משותף כלל-עולמי

הטקסט שלפניכם, המניפסט הבין-לאומי הראשון לצדק חברתי ודמוקרטיזציה של גופי השלטון והכלכלה, הוא תוצאה של עבודה משותפת של מאות פעילים ברחבי העולם, כולל ישראל. הוא הבסיס הרעיוני ליציאה לרחובות ביותר ממאתיים ערים ברחבי העולם.

ההצהרה להלן אינה מדברת בשם כולם בתנועות האביב העולמי או כיבוש הערים. זהו ניסיון של חלק מהאנשים בתוך התנועות ליישב הצהרות אשר נכתבו ואומצו על ידי אספות שונות ברחבי העולם. תהליך כתיבת ההצהרה היה מבוסס קונצנזוס, פתוח לכל, והוכרז באופן קבוע בפלטפורמת התקשורת הבינלאומית שלנו, אשר גם היא פתוחה לכל רשימות התפוצה כפייסבוק וכדומה. זה היה תהליך קשה וארוך, ומלא פשרות. הצהרה זו מוצעת לאספות של אנשים ברחבי העולם לדיונים, תיקונים, ואישורים מתאימים.

יהיה תהליך של דיאלוג עולמי. הצהרה זו היא חלק מהדיאלוג, היא עבודה בתהליך. אנחנו לא מעבירים את הדרישות לממשלות, תאגידים או חברי פרלמנט, אשר חלק מאיתנו רואים אותם כלא לגיטימיים ומושחתים. אנחנו מדברים אל אנשי העולם, הן בתוך והן מחוץ לתנועות שלנו. אנחנו רוצים עולם אחר, ועולם כזה הוא אפשרי.


[עריכה] סעיפי הדרישות

[עריכה] הכלכלה בשירות האנשים והסביבה ולא בשירות הרווח הפרטי

הכלכלה צריכה לשרת את רווחת האנשים, לשרת את הסביבה ולתמוך בה, לא לשרת את הרווח הפרטי. אנחנו רוצים מערכת שבה העבודה מוערכת על פי השירות החברתי שלה, לא על פי הרווח הכספי או המסחרי שלה. לכן אנחנו דורשים:

[עריכה] שליטה דמוקרטית על מוסדות פיננסיים ועל תאגידים רב לאומיים

כדי להשיג מטרות אלו, אנו מאמינים כי הכלכלה צריכה להתנהל באופן דמוקרטי בכל הרמות, מן המקומית עד הגלובלית. אנשים חייבים להשיג שליטה דמוקרטית על מוסדות פיננסיים, על תאגידים רב לאומיים, ועל השדולות שלהם. לשם כך אנחנו דורשים:

[עריכה] מערכות פוליטיות דמוקרטיות

אנו מאמינים כי המערכות הפוליטיות חייבות להיות דמוקרטיות באופן מלא. לכן אנחנו דורשים דמוקרטיזציה מלאה של מוסדות בינלאומיים, ואת הפסקת כוח הווטו של מעט ממשלות. אנחנו רוצים מערכת פוליטית אשר באמת מייצגת את המגוון והשונות של החברות שלנו:

[עריכה] מקורות

statement מקור באנגלית]

[עריכה] ראו גם

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים