שיתוף פעולה כולל

מתוך שקוף באוהל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תוכן עניינים

מול הממשלה

מול הממשלה ה"מהלך" פועל באמצעות שני כלים:

  • הגישה היא גישה אינטגרטיבית, כלומר, מאפשרת לכל חבר/ה במאהב לקחת חלק ולא מנסה ליצור "הפרד ומשול"

היום, יום שני, 1 באוגוסט, הודיעו אלו שלקחו אחריות שלא יהיו מוכנים לדבר עם ראש הממשלה אלא מול מצלמות. בצהריים התפרסם בעיתונות שעופר עייני והסטודנטים - טוענים כאילו מו"מ מול מצלמות הוא לא מכובד.

מול החברה הישראלית: תקשורת, מאהבים, ועצרות תמיכה המוניות

הפעילות מול החברה הישראלית נחלקת ל:

ראו גם: עצרת תמיכה 23/7 | עצרות תמיכה ברחבי הארץ 30/7 | עצרות תמיכה ברחבי הארץ 6/8 | עצרות תמיכה ברחבי הארץ 13/8 | עצרות תמיכה ברחבי הארץ 20/8 | עצרות תמיכה ברחבי הארץ 27/8 | עצרות תמיכה ברחבי הארץ 3/9 |

בהסתכלות אזורית

נעם הוביל את צוות "משחקי שלום" למשחק סימולציה כדי לנסות לצפות כיצד ייראה המגרש המזרח-תיכוני בעתיד הקרוב וכיצד כדאי להשפיע עליו. את מסקנות העבודה של נעם והצוות ניתן לקרא בדף שלהם - משחקי שלום.

הבאת מאהבים נוספים לויקי

לפי רשימת המאהבים באתר נראה שהרבה מאהבים לא מקשורים לאתר. איך אנחנו מכירים את הויקי לעוד מאהבים כדי לעזור ליצור שיתוף פעולה ארצי ?

אני מקווה שעד שבוע הבא ארגיש יותר טוב, זה יאפשר לי להגיע למאהבים בצפון (נהריה, מעלות ואולי קריית שמונה). דיברתי עם מישהו שאני מכיר מכרמיאל. יש רעיונות נוספים ?

לדעתי פשוט צריך להכיר למאהבים השונים שהם מוזמנות - והן כבר יעשו את העבודה לבד. צריך לקחת בחשבון שבלי להתנשא, אני יכול להראות שבמאהבים בתל אביב יש יותר לפטופים מאשר בפריפריה, זה חלק ממערכת יחסי הכוח הזו בין מרכז ופריפריה. אנחנו צריכות למצא את הדרך לפזר את העוצמה בצורה יותר חברתית שיוויונית. --ברוך אורן 10:47, 8 באוגוסט 2011 (IDT)


הקמת הנהגה חלופית

ויקיפדים וקוראים יקרים, שימו לב שהדף הנוכחי מתעדכן ממאגר באופן יומי ואוטומטי, ולכן אנא עשו עריכות דרכנו (למשל דרך אדם דובז'ינסקי בדוא"ל adamd@mscc.huji.ac.il)! תודה רבה

בקרו אותנו באתרנו החדש (אתר מחאת האוהלים - הנהגה ארצית) (אתר מחאת האוהלים - ההנהגה הארצית) (אתר הנהגת מחאת האוהלים)


קול קורא משדרות רוטשילד: ליף us alone

פנייה לדיירי המאהלים בכל הארץ, ולכל עם ישראל, להצטרף אלינו כאלטרנטיבה ל"הנהגה" הנוכחית, אשר אינה מייצגת אותנו ואשר גורמת למאבק נזקים בלתי הדירים. לא זה הדרך!


אין לנו שום כוונה לפצל את המחנה. להפך. טענתנו היא, שהנהגת החוץ היא שהתפצלה מאתנו, דיירי המאהלים, וגם משום כך עליה לפרוש מהתפקיד אליו לא נבחרה.

ההתנגדות

ננסה לתאר כאן בקצרה את התחושות במאהל רוטשילד, כלפי האנשים שהוכתרו בתקשורת כמנהיגיו, ואת התוצאות של הלך הרוח. לשון אחר, נתאר את הטעמים להחלטתנו להציב עצמנו כאלטרנטיבה למי שמכונים הנהגת המאבק הנוכחית. נאחז את השור בקרניו: מעטים פה מאמינים כי יציאתם של מייסדי המחאה לרחוב הייתה ספונטאנית, או כי נבעה ממצוקת דיור של גב' ליף. הסברה הרווחת היא, כי הדברים תוכננו - ובקפידה תוכננו - כאקט פוליטי (מבריק, יש להודות). זוהי רק דוגמה לחוסר האמון, כלפי מי שמצטיירים בציבור הרחב כמנהיגי המחאה. הטענות כלפי הנהגת החוץ קשות ביותר, הן על רמת המאבק הן על הרמה האישית. רמת המאבק, לאמור אינספור טעויות מהותיות שנעשו. הרמה האישית, לאמור נתק מוחלט מהמאהל ומאנשיו, מידור, חוסר שקיפות, שקרים, צביעות ובעיקר התנשאות. אין דרך נעימה לומר זאת: הנהגת החוץ מתנהלת בדיקטטורה, תוך דורסנות פנימית; היא שנואה על רוב דיירי מאהל רוטשילד. תחושת אנשי המאהל כלפי "הנהגתם" היא: רימיתם אותנו ובגדתם בנו. הבטחתם כי תשתפו, הבטחתם כי תהיה שקיפות, ואֲחזתם עיניים. ומילא זה, אלא שאתם פוגעים במאבק בצורה חמורה. הרגשות והדעות הובעו בפני הנהגת החוץ - כלומר המעטים ממנה החומקים מדי פעם לבית הקפה הקרוב ומוכנים לסובב מבטם. לאורך השבועיים האחרונים התקיימו ניסיונות רבים מספור, לקבל אוזניים קשובות - ולו למספר דקות. אחרי אינסוף השפלות, ירדה עד לאפס המוטיבציה להידברות עם הנהגת החוץ.

תוצאות פנימה

תוצאת הדברים היא, שרוב הנהגת החוץ כבר אינו יכול (וגם לא רוצה) להראות פניו במאהל רוטשילד. הנהגת החוץ שנואה כאן כמעט כמו הפוליטיקאים אשר באו, ניסו להשתמש במקום ובמאבק בכלל למטרותיהם, וסולקו בבושת פנים. כזה המצב כבר כשבוע ומחצה. אך ביומיים האחרונים השתחררו מחסומים נוספים. אנשים מעזים לדבר בטון אשר לא הכרנו, תוך תקיפות אישיות חמורות של "מנהיגיהם". לפני מספר ימים, באחת מישיבות הנהגת הפנים, דיבר מישהו על 'קטטר לניקוז השתן שעלה לראשם' של אנשי הנהגת החוץ. התפתח ויכוח משעשע־עצוב ובסופו נתקבלה ההחלטה: יידרש לכך צינור בן שישה צולים! כיום כבר אף אחד לא מדבר על ניקוז מראשם של ה"מנהיגים", אלא על החלפתם.

נדמה שקו פרשת המים היה הדרישה הגרוֹטסקית (א' 31.07.11), כי המו"מ יתנהל לאור זרקורי המצלמות. זלזול כזה לא נתפס כאן רק כביזוי ראש הממשלה; הוא נתפס כזלזול כלפי דיירי המאהלים. הדרישה למצלמות אינה מקרית. מי שעיסוקו בטלוויזיה, באומנויות הבמה או בתקשורת, עלול ליפול לקונספציה התופסת את המצלמה כחזות הכול. אחד הבולטים במנהיגי החוץ אף הופיע בזמנו בתוכנית מציאות עם חברתו; אגב, גם חברתו מתוארת כ"מנהיגה" (נֶפוטיזם כבר אמרנו?!). אין פסול חלילה וחס בכיכוב בתוכנית טלוויזיה, אך המאבק הנוכחי אינו תוכנית ריאליטי; מדובר פה בסִבלותיהם של המונים. דרישת המצלמות נובעת גם מהעובדה, כי מטרת הנהגת החוץ היא השפלת נתניהו, וזאת ממניעים פוליטיים. לו היה המניע הפוליטי משני בלבד, לא נראה כי מישהו היה מוחה. הצעקה קמה היות שמדובר במטרה העיקרית של ה"מנהיגים", אשר באה במובהק על חשבון המטרות החברתיות־כלכליות.

תוצאות החוצה ומסקנות

יש לומר את האמת: אנשי הנהגת החוץ מעוניינים בהמשכה של המחאה, משום שהוא מחזק את מעמדם האישי ומשאיר אותם בכותרות. דרישת המצלמות שהזכרנו היא עוד הוכחה - אחת מני רבות, לכך שהחשיפה התקשורתית אכן ערבה להם. כאשר המאבק נעים לך ומיטיב עמך, אתה נדרש להיות על אנושי - מלאך ממש - כדי לחתור לסיומו. הנהגת הפנים, לעומת זאת, מעוניינת בסיום (אם יהיה מוצלח, כמובן) - ולו משום הסבל היומיומי אשר אנשיה והיא חווים במאהלים.

הנהגת החוץ סובלת לא רק מחוסר מוטיבציה, אלא גם מחוסר לגיטימציה. ספורים ממש האנשים כאן, אשר ביום פקודה יישמעו להוראות הנהגת החוץ. רוב האנשים, שלא זכה לחזות בפני "מנהיגיו", לא יתפזר אם הנהגת החוץ תאמר לו ללכת הביתה בשל הצלחת המחאה. והרוב גם לא יישאר אפילו יורו לו "מנהיגיו" להמשיך, אם התוצאות ישביעו את רצונו. להנהגת החוץ אין כוח מעשי ואין עמידה מוסרית במאהל; והרחבנו קודם בנושא חוסר הפופולאריות שלה.

הדרישות שלא הוצגו זמן רב לממשלה, והדרישות העמומות והרחבות כעת, נובעות מהעדר רצון לסיום המאבק, ומהעדר לגיטימציה פנימית; הסמכות היא פיקטיבית, טלוויזיונית. גם התנהגותו של מר נתניהו - המצטיירת כאטומה - נובעת מאותן סיבות, אם יורשה לנו לנסות ולפרשה. ראש הממשלה יודע, כי בכל העולם ובכל הזמנים קיימים מאפיינים ברורים להנהגות פנים ולהנהגות חוץ. טלו למשל דוגמה קרובה גיאוגרפית וכרונולוגית - המאבק הפלשתיני: אין טעם ללכת לדוגמאות היסטוריות כגון סילוקו של אחמד שוקיירי המוצנח בשנות השישים, או הסיפור האש"פי באינתיפאדה הראשונה. הדוגמה הרצנטית והטובה ביותר, היא חמאס פנים וחמאס חוץ. המאפיין הבולט ביותר של הנהגת החוץ, השבעה והמנותקת, הוא קשיחותה. היא אינה סובלת בחיי היומיום; היא מעוניינת בהמשך המאבק, לשם שימור כוחה. סיום המאבק פירושו סיום תפקידה, על כל התענוגות הנלווים אליו. סבלם היחסי של האסירים הביטחוניים (וכמובן הכבוד שרוחש להם עמם בגין סבלם), הוא הסיבה להיותם פרטנרים מתאימים למשא ומתן.

סיכומו של דבר, הערכתנו היא שמר נתניהו ניסה להמתין לצמיחת נציגים אותנטיים, עמם אפשר להגיע להסכם. שילוב זה - שאינו טריוויאלי - של סמכות לייצג ושל מוכנות לפשרות, הוא המפתח לסיום המאבק. אנו - אנשים פרטיים ופשוטים שבאו מכל הארץ ואשר הפוליטיקה המפלגתית אינה מעניינת אותם, שמנהיגותנו נבנתה במאהל רוטשילד במשך שלושת השבועות האחרונים פשוט מתוך הואקום שנוצר ומתוך עבודה יומיומית סיזיפית לתחזוקת המאבק, קוראים לכם להצטרף אלינו על בסיס שוויוני ומכבד. אִתכם נגבש אלטרנטיבה, תוך הסכמה מה היו הטעויות עד כה ומה ניתן עוד לתקן - לרבות הצבת מטרות ריאליות. יחד נחולל את השינוי שכל כך דרוש למאבק היקר הזה! ניתן ליצור קשר עם כל אחד מהרשומים מטה - אל תהססו לפנות אלינו

רשימת מייסדים

להוספת שמכם או להסרתו ולשליחת פרטים של חברים המוכנים להתפקד אלינו, אנא כתבו לנו אל a@shirim.org


מטרות חוץ

המטרות מתעדכנות באופן שוטף בהתייעצות כלל ארצית עם חברינו.

טווח מיידי - דיור

טווח ארוך וטווח בינוני - דיור

טווח ארוך וטווח בינוני - נושאים אחרים

מטרות פנים

המטרות מתעדכנות באופן שוטף בהתייעצות כלל ארצית עם חברינו.

דמוקרטיזציה וייצוגיות

לא קמנו בגלל שאנו טובים ממישהו אחר. קמנו מכוח הסמכות המוסרית, הנובעת מהעובדה שאנו האנשים שגרים במאהלים, ופועלים בהם. קנינו את מעמדנו בעמל רב, בתרומה אמיתית של פעילות בתוך המאהלים. מדובר בהנהגה שצמחה מלמטה, באופן טבעי. באנשים המוכרים במאהליהם, ומקובלים על יושביהם. למי שאין שליטה על ציבור המוחים, לא יהיה כרטיס כניסה למשרד ראש הממשלה. השלטון מעוניין להידבר, אך רק עם מי שהשטח עומד מאחוריו, ובצדק מבחינתו.

זו לא רק זכותנו להתאחד משום שהדבר כדאי לנו, אלא חובתנו. אין למאהל רוטשילד שום סמכות מוסרית, להחליט עבור כל הארץ. כל המאהלים צריכים להחליט על גורלנו

מקורות

מלות מפתח (ודפי הפניה)

אופוזיציה, האופוזיציה, הנהגה חלופית, ההנהגה החלופית, הנהגת פנים, הנהגת הפנים, ההנהגה הארצית

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים