השקעה

מתוך שקוף באוהל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף זה מציג את פרשנותם של ניצן וביכלר למונח "השקעה".

[עריכה] כל השקעה היא פיננסית, לא "יצרנית"

מתוך אפילוג, 2004:

השקעות 'ישירות' נחשבות בטעות כ'יצרניות' יותר, או כמפיקות - כושר יצור חדש − וזאת בניגוד להשקעות בתיקי ניירות -ערך (portfolio), שנחשבות ל'ספקולטיביות', או לסתם העברות 'לא-ממשיות' של ניירות.
למעשה, כפי שמוסבר בספר (פרק ב' בספר, סעיפים י-י"א ,) יש להפריד בין הרחבת כושר-היצור שהוא תהליך טכנולוגי, ובין תהליך ההשקעה שהוא תהליך פיננסי, ורק פיננסי.
כל השקעה היא פיננסית, כלומר, היא תהליך כוחני של העברת בעלויות על פי תכתיבי שיעור-הרווח הנורמלי. לא קיימת ביקום החברתי ישות כמו 'השקעה- תעשייתית' או 'השקעה-יצרנית' − גם אם מדמיינים זאת, ואף אם משיחים או מפרשנים זאת על-פי מיטב כללי המרחב-זמן של השדות התרבותיים. 'השקעה' היא ישות פיננסית בלבד. ההבדל בין השקעה 'ישירה' לבין השקעה בתיק ניירות-ערך הוא בממדי ההשקעה בלבד . על-פי הסיווג המקובל , ' השקעה ישירה' היא קניית יותר מעשירית הבעלות של הנכס, לעומת השקעה בתיקי ניירות -ערך (portfolio), שהיא קניה יותר קטנה של בעלות על הנכס.
דווקא בעידן האימפריאליזם של סוף המאה התשע-עשרה, ההשקעות הזרות היו קטנות ומבוזרות (ומשום כך נחשבו ל'ספקולטיביות'), אך הן כוונו בעיקר להרחבת כושר-היצור של המטעים ומסילות הברזל של צפון-אמריקה. לעומת זאת, בסוף המאה-העשרים, עיקר ההשקעות נושאות אופי 'ישיר' (כלומר רכישות של מעל עשרה אחוז מההון) אבל הן מכוונות לבלימת כושר-היצור ולא ליצירת כושר יצור חדש − ובעיקר (ומשום כך) הן קשורות בעסקי רכישות ומיזוגים של נכסים. [20]

[עריכה] השקעה ככפיית אבטלה

מתוך מרווחי מלחמה לדיבידנדים של שלום, פרק 2, תת-פרק ח':

"... מצב העניינים בזמנים המודרניים הוא, שכל אדם המחזיק בזכות הלגלית למנוע מחלק כלשהו של הציוד או של החומרים הנחוצים, להשתלב בפעילות השוטפת של הייצור, אותו אדם מצוי בעמדה המאפשרת לו לכפות תנאים וציות, באיימו להפוך חלק מהמלאי החברתי המשותף של טכנולוגיה לחסר שימוש. בעלות על ציוד תעשייתי ומקורות טבעיים, מעניקה זכות לגלית לכפות אבטלה, ולהפוך עמל ומיומנויות חברתיות למיותרים. וזאת הזכות הטבעית של ההשקעה..." (Veblen, 1923: p. 65).

[עריכה] ראו גם

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים